Balparmak 40 yıldır bal ve arı ürünlerini destekliyor

Arıların peşinde 40 yıl

Balparmak, 40’ıncı kuruluş yıldönümü kapsamında online bir basın buluşması gerçekleştirdi. ‘Dünyaya faydalı 40 yıl’ mottosuyla düzenlenen toplantıya, Altıparmak Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Özen Altıparmak ev sahipliği yaptı. Toplantıda 40. yıl vesilesiyle hazırlanan ‘Dünyaya Fayda Sağlayanlar’ başlıklı filmler de gösterildi.

Özen Altıparmak

Pandemi sürecinin başından itibaren bal ve propolis gibi bağışıklığı destekleyici ve sağlık faydası olan doğal ürünlere olan talebin arttığını hatırlatan Altıparmak, gıda güvenliği ve hijyeni konusunda artan bir hassasiyetle üretime kesintisiz devam ettiklerini söyledi.

Eğitim gören 104 arıcı sertifikasını aldı

Bal ve arı ürünleri üreticilerimizin desteklenmesi, yeni ürünlere teşvik edilmesi, bilgilendirilmesi ve emeklerinin, ürünlerinin değerlendirilmesine dair çalışmalar yürüttüklerini hatırlatan Altıparmak, bu projelerden biri olan Balparmak Arıcılık Akademisi’ne ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Ülkemizde arıcılık, bir ‘ata mesleği’ olarak icra ediliyor. Ancak genç nesil baba mesleğini sürdürmek için pek de istekli değil. Kadınlar da bu mesleğe yönelmiyor. Bütün bunlar arıcılık mesleğinin sürdürülebilirliği adına büyük risk. Ayrıca arısütü, polen, propolis gibi bala kıyasla ekonomik değeri daha yüksek olan bu arı ürünlerinin üretimi de yeterli düzeyde değil.

Bu tespitlerden yola çıkarak 2018 yılında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) katkılarıyla Muğla’nın Ula ilçesindeki yerleşkemizde Balparmak Arıcılık Akademisi’ni kurduk. Akademi’de, uzaktan eğitimin yanı sıra teorik ve uygulamalı eğitimleri başarıyla tamamlayan 52’si kadın olmak üzere 104 arıcı adayına, BALDER sertifikası verdik. İki adet arılı kovan vererek mesleğe ilk adımı atmalarına katkı sağladık. Akademimiz şu anda aktif olarak çalışmalarına devam ediyor.

Ayrıca akademiye gelemeyen arıcı adayı kadın ve gençlere ise gezici eğitim aracı ile ulaşılarak, köylerinde benzer eğitimler veriyoruz. Aynı zamanda gezici araç ile mevcut arıcıların arılıklarını ziyaret ederek onlarla arıcılıktaki son gelişmeleri paylaşıyoruz. Uzaktan eğitimlerimize isteyen herkes Balparmak web sitesinde yer alan ‘Balparmak Arıcılık Akademisi’ sayfasına kayıt olarak katılabilir.”

‘Arılar Varsa Yarınlar Var’ projesi

Marka, arıların doğa ve insan için önemi, ekosisteme katkıları ve arıları korumak için neler yapılabileceği konusunda farkındalık yaratmak için geçen yıl TEMA Vakfı ve Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle ‘Arılar Varsa Yarınlar Var’ projesini hayata geçirdi. Altıparmak, “Proje kapsamında ilkokullarda 2-3-4’üncü sınıf öğrencilerine arının önemine ilişkin eğitimler veriyoruz. Projenin uygulandığı illerde gerçekleştireceğimiz farkındalık çalışmalarının yanı sıra Arıların İzinde Bisiklet Turları ve www.arilarvarsa.org adlı internet sitesiyle daha fazla kişiye ulaşacağız. Proje kapsamında geçen yıl 30 ilde, 136 okulda, 5 bin 300 çocuğa ulaşıldı. Üç yıl sürecek projemizin sonunda 50 ilde, 46 bin 500’ü çocuk olmak üzere toplamda 70 bin kişiye ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir