Cerebral Palsy’li çocuklara destek için ‘yeşil’ giy, ‘yeşil’ ışık yak!

6 Ekim Dünya Cerebral Palsy Günü

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı-Cerebral Palsy Türkiye, 6 Ekim Dünya Cerebral Palsy Günü kapsamında Ekim ayı boyunca düzenleyecekleri birçok etkinlikle Cerebral Palsy bilinirliliğini artırmayı hedefliyor.

60’dan fazla ülkeden sivil toplum kuruluşlarının üye olduğu Cerebral Palsy Günü İnisiyatifi, toplumsal farkındalık, insan hakları ve yaşam kalitesi gibi alanlarda projeler yürütülmesini destekliyor. Bu sene de ülkemizde Cerebral Palsy’nin rengi olan ‘yeşil’ ile farkındalık çalışmaları yürütmeye devam edecek. ‘Sen de Yeşil Giyin’, ‘Logonuzu Yeşil Yapın’, ‘Yeşil Işık Yak’ mottolarıyla farkındalık yaratacak.

Nigar Evgin

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı-Cerebral Palsy Türkiye Genel Direktörü Nigar Evgin, “Yeşil, filizlenme, büyüme, hayatın en önemli süreci olan rahat nefes alma, ferahlama ve yaşamın yenilenmesini temsil eden renktir. Biz de Cerebral Palsy hakkında farkındalık yaratabilmek için bu rengi tüm çalışmalarımızda kullanıyoruz. Sizleri de bu farkındalık hareketine destek olmanız için bir aksesuar ya da giysi ile bu iyilik hareketine eşlik etmeye davet ediyoruz” dedi.

Bireysel ya da kurumsal olarak destek olabilirsiniz!

CP’li çocuklara destek olmak için üç farklı yol var. Bireysel olarak yeşil giyinip çocuklara destek verebilirsiniz. Kurumsal olarak markalar, logolarını o gün için yeşil yaparak ya da kurum binalarını ışıklandırarak katkı sağlayabilir. Tüm bu farkındalık çalışmalarını sosyal medya hesaplarınızdan @cerebralpalsytr etiketleyerek ve #yeşilgiy #dünyacerebralpalsygünü #worldcpday #cerebralpalsy hashtagleri ile paylaşılabilir.

Cerebral Palsy nedir?

Cerebral Palsy, gelişimini tamamlamamış beynin doğum öncesi, sırası veya  sonrası dönemde hasar görmesiyle oluşur. Bebeklik ve çocukluk döneminde en sık rastlanan ancak buna karşın en az anlaşılan engellilik durumudur. Dünya genelinde 17 milyon Cerebral Palsy’li kişi yaşamaktadır. Türkiye’de her yıl 6 binden fazla bebek Cerebral Palsy tanısı almaktadır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir