Her 22 saniyede 1 kişi veremden hayatını kaybediyor

Veremli her 10 kişiden 3’ü tanı konulmadığı için tedavi alamıyor

Dünyada her yıl 10 milyon yeni veremli hasta ortaya çıkmaktadır. Yetersiz beslenme, sigara kullanımı, diyabet, HIV enfeksiyonu, verem için risk faktörleridir. 2019 yılında her 22 saniyede bir kişi verem nedeniyle hayatını kaybetti.

Doç. Dr. Hatice Eryiğit Ünaldı

Veremin dünyada hâlâ aktif bir hastalık olduğuna dikkat çeken Medical Park Gebze Hastanesi Göğüs Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Hatice Eryiğit Ünaldı, hastalıktan korunmak için BCG aşısının yapılmasının gerektiğini söyledi.

Halk arasında tüberküloz olarak da bilinen veremin solunum yoluyla bulaşan bir hastalık olduğunu belirten Ünaldı, şöyle devam etti: “Akciğere gelen mikrop ya sessiz enfeksiyon olarak kalır ya da hastalık yapar. Sessiz enfeksiyon ileri gün veya yıllarda hastalık yapabilir. Bu hastalık en sık akciğerleri tutmakla beraber diğer doku ve organlarda da görülmektedir. Tedavi edilebilir bir hastalıktır. İlaçlar, Verem Savaş Dispanserleri aracılığıyla ücretsiz olarak temin edilmektedir.”

Öksürük, kan tükürme ve gece terlemesine dikkat

Verem uzun süren öksürük, kan tükürme, gece terlemesi, nefes darlığı şeklinde şikâyetler yapabilir. Tanıda balgamda mikrop görülmesi, akciğer grafisi ve tomografisi çekilmesi, gerekirse doku tanısı için cerrahi işlem yapılması gerekir. Tedavi için ‘Myocobacterium tuberculosis’ isimli bakteriye etkili antibiyotikler kullanılır.

Radyolojik incelemede veremin nodül, kitle, kavite (akciğer içinde boşluk gelişmesi)  şeklinde olması nedeniyle akciğer kanseri ile karışabilir. Girişimsel işlem ile doku alınarak patolojik inceleme ile tanı konulmaktadır. Bazı hastalarda oluşan kaviteler ilaç tedavisine rağmen gerilemeyebilir, bu durumlarda ameliyat ile bu dokunun çıkarılması gerekmektedir.

Göğüs kafesi video yardımlı sistemle kontrol ediliyor

Göğüs kafesi içinde sıvı toplanması halinde hastada ileri derecede nefes darlığı olabilir. Tanısı konulmamış hastalarda video yardımlı sistemle göğüs kafesinin içi kontrol edilerek hem sıvının drenajı hem de hastalıklı akciğer zarından biyopsi yapılır. Eğer hastanın tanısı varsa sadece kateter yardımıyla sıvı boşaltılır.

Verem sonrası akciğer sönmesi gibi acil cerrahi girişim gerektiren durumların oluşabilir. Bu durumda ilk olarak kateter ile akciğer dışındaki hava boşaltılır. Eğer yeterli olmazsa ameliyatla hastalıklı kısım alınır. Verem geçirdikten yıllar sonra ‘bronşektazi’ denilen hava yollarında genişleme meydana gelebilir. Bronşektazinin yaygınlığına ve hastanın şikayet durumuna göre akciğer ameliyatı yapılması gerekir. Ameliyatın genişliği akciğerdeki hasar durumuna bağlıdır.

Akciğerin yıllık kontrolleri önemli

Verem nedeniyle akciğerde izler oluşabilir, bunların üzerinde akciğer kanseri gelişme riski vardır. Kanserin evresine göre tedavi planlaması yapılır. Akciğer kanserinin cerrahi tedavisi diğer hastalıklardan farklı değildir. Verem geçirmek ameliyata engel bir durum oluşturmaz. Verem geçiren hastalarda özellikle akciğerin yıllık kontrolleri önemlidir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir