2019’da başlatılan Kadın ve İklim Projesi tamamlandı

Dayanışma ruhu adım adım büyüdü

Türetim Ekonomisi Derneği’nin, Hrant Dink Vakfı Hibe Programı kapsamında Avrupa Birliği tarafından desteklenen; Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ile ortak olarak başlattığı Kadın ve İklim Projesi tamamlandı.

Kadın ve İklim Projesi; 2019 yılının Aralık ayından beri yürütülen çalışmalarla daha adil bir ekonomi için ilham kaynağı oldu. Türkiye’de farklı coğrafyalarda iklim ve biyolojik çeşitlilik kriziyle mücadele eden; farklı alanlarda üretim yapan kadın topluluklarının görünürlüğünü sağlamak amacıyla kurgulanan proje; iki yıl içerisinde önemli başarılara imza attı:

  • İklim ve biyolojik çeşitlilik krizleri ile mücadele eden kadın toplulukların hikayeleri, ‘KAD.İM Belgeseli’nde yer aldı. Belgesel, BIFED’de (Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali) Panorama kategorisinde gösterime girdi.
  • Toplulukların ihtiyaçlarından yola çıkarak ‘KAD.İM Sohbetler’i hayata geçti.
  • İklim krizi ve kadın meselelerinin akademik düzeyde tartışılması için bu hikayelerden yola çıkarak bir araştırma raporu hazırlandı.
  • Projenin devamlılığını sağlamak amacıyla, kadın toplulukları arasında ‘Önemsiyoruz’ girişimi ile atölyeler düzenlendi.
  • Atölyelerden yola çıkarak; Topluluk İhtiyaç Analizi Araştırma Raporu hazırlandı. Asena Akan’ın destekleri ile kadınların kendi seslerinin de olduğu ‘Yaşamla Bir Oluyorum’ şarkısı; Spotify, Youtube ve Itunes platformlarında yayınlandı.
  • Toplulukların birbirini tanımalarına, ürettikleri ürünler hakkında bilgi sahibi olmalarına ve işbirliği yapmalarına altyapı sağlanması için açık kaynaklı bir harita oluşturuldu.
  • İklim ve biyolojik çeşitlilik krizleri ile mücadele etme yöntemlerini destekleyerek; hali hazırda üretime başlayacak topluluklar için yol gösterici olmak amacıyla Adil ve İyi Uygulamalar Rehberi yayımlandı.

Ekoloji ve ekonominin birbirini desteklediği; kadın topluluklarının bir araya gelerek dayanışma ruhunu yaşattığı; mevcut krizlere ışık tutarak kamusal çözümler aramanın yolunu açan proje, iklim ve biyolojik çeşitlilik krizi ile mücadelede büyük bir umut ışığı oldu. Proje kapsamındaki  yayımlanan tüm içeriklere kadim.org adresinden; belgesele ise Türetim Ekonomisi Derneği Youtube sayfasından ulaşabilirsiniz.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir