Kadınlar Pembe Festival’de meme sağlığı için buluştu

Stres için düzenli spor yapın ve kitap okuyun

Meme Sağlığı Derneği, Meme Sağlığı Farkındalık Ayında gerçekleştirdiği Pembe Festival ile yüzlerce kadını bir araya getirdi. Festival, ücretsiz ve halka açık olarak 6’ıncı kez gerçekleşti. Katılımcılar tüm gün meme kanseri hakkında uzman doktorlardan bilgiler aldı. Nefes terapisi ve yoga atölyesi gibi etkinliklere katıldılar.

MEMEDER, ülkemizde her 8 kadından birinde görülen meme kanseri konusunda erken teşhisin önemine dikkat çekiyor. 15 yılı yıldır, kadınlara ulaşıyor. Dernek, en güncel bilimsel gelişmeler ışığında kadınların erken teşhisle hayata tutunmalarına destek veriyor. Bu yılki festival, İstanbul Florence Nightingale Hastanesi’nde gerçekleşti. Festivali, Çırağan Palace Kempinski, Nesfit, Roche, Doğan Holding ve Suzuki destekledi.

Meme kanserinden korunabilirsiniz

MEMEDER Kurucusu ve Onursal Başkanı Prof. Dr. Vahit Özmen, meme kanserinden korunmanın mümkün olduğunu söyledi.

Özmen, “Kişinin vücut ağırlığının ideal olması, haftada en az beş saat egzersiz yapmak önem taşıyor. Ayrıca 30 yaşından önce doğum ve 12 aydan daha uzun süre emzirmek de riski azaltıyor.

Çalışmalar gösteriyor ki majör depresyon ve aşırı stres de meme kanseri riskini artırıyor. Stresle mücadele etmeyi öğrenmek ve gerektiğinde psikolojik destek almak önemli. Stresi yenmek için düzenli spor yapmak ve kitap okumak yararlı. Ayrıca sigara ve alkol kullanmamaya, sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterin. Doğal ve katkısız gıdaların daha güvenilir olduğunu biliyoruz. Mevsimlere uygun beslenin. Sebze ve meyveler, bol lifli, karbonhidrat ve yağların düşük olduğu besinleri tercih edin. Konserve, tütsülenmiş ve tuzda uzun süre bekletilmiş yiyeceklerden uzak durun.”

Farkındalık projeleri boyunca devam edecek

Prof. Dr. Vahit Özmen, “Nesfit ile iş birliğimiz kapsamında Pembe Kurdele kampanyasıyla on binlerce kadının hayatına dokunmaya devam ediyoruz. Farkındalığın ve rutin meme kontrolü alışkanlığının düşük olduğu Muş, Van ve Gaziantep’te son iki yılda tarama yaptırmamış 1000’i aşkın kadına ulaştık. Düzenli kontrolün ve erken teşhisin önemini hatırlattık.

Ayrıca Çırağan Palace Kempinski İstanbul ile özel aktivite ve etkinlikler ile farkındalığın ve erken teşhisin önemine dikkat çekiyoruz. Bu yıl ayrıca Roche Türkiye ile de aile hekimlerimize meme kanseri bilgilendirme kursları düzenlemeyi planlamaktayız. Big Chefs, Göçmen Artisan Bakery, Alix Avien, Penti, Teksan ve Worwerk’e de destekçileri için teşekkür ediyoruz” dedi.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir