Nur Fettahoğlu ve L’oréal Paris’ten sokak tacizine karşı 5D hareketi

‘STANDUP’ programına tam destek

L’Oréal Paris; uluslararası sivil toplum kuruluşu Hollaback! ve Türkiye’de Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi BÜYEM ile yürüttüğü StandUp projesi kapsamında ‘STANDUP-SOKAK TACİZİNE KARŞI DUR!’ dedi.

L’Oréal Paris’in dünya çapında ses getiren ‘StandUp-Sokak Tacizine Karşı Dur’ 5D eğitim programına; L’Oréal Paris’in güzellik elçisi Nur Fettahoğlu da tam destek verdi. 5D eğitimi sonrasında aldığı bilgilerin öneminden bahseden oyuncu; herkese bu eğitimi L’Oreal Paris’in internet sitesinden almaları konusunda çağrıda bulundu.

Bireyleri, toplumda güvenle yaşamaları için sokak tacizi konusunda bilinçlendiren program; sokak tacizini azaltmaya yardımcı olma hedefini sürdürüyor.

Nur Fettahoğlu, “Tacizin özellikle kadınların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olduğunu biliyoruz. Bu konuda bilinçlenmek ve bilinçlendirmek hem önemli hem de çok gerekli bir adım. Üstelik sadece kadınlar değil, erkekler de sokak tacizine maruz kalıyor. Sokak tacizindeki en büyük problemlerden biri, insanların böyle bir durumda ne yapacaklarını bilmedikleri için sessiz kalmaları. Bu yüzden hem ülkemizde hem de dünyada ne yazık ki çözülemeyen bir sorun olarak ele alınıyor. Loreal Paris, StandUp 5D eğitimi ile sokak tacizine karşı durmak için geliştirilmiş pratik ve güvenli yöntemleri anlatarak; bu sorunun en temel sebebini çözmeyi hedefliyor. Bu konuda büyük kitlelere hitap ederek farkındalık uyandırmak, büyük değişimlerin kapısını aralayacaktır” şeklinde konuştu.

L’Oréal Türkiye Kurumsal İletişim ve Pazar Araştırmaları Direktörü Mehmet Karamollaoğlu

 

‘Sokak tacizinin yarattığı sonuçlar büyük’

L’Oréal Paris’in Ipsos ile yaptığı uluslararası çalışmaya değinen L’Oréal Türkiye Kurumsal İletişim ve Pazar Araştırmaları Direktörü Mehmet Karamollaoğlu, “2019’da yaptığımız araştırmanın sonucu, oldukça endişe verici datalar sundu. Araştırmada, dünyadaki kadınların yüzde 78’i hayatları boyunca en az 1 kez tacize uğradıklarını belirtti. Bu da neredeyse 5 kadından 4’ü demek. Ancak ne yazık ki, bu kişilerin sadece yüzde 25’i birinin yardım ettiğini; yüzde 79’u eğer yardım alabilselerdi, durumun düzelebileceğini ifade etti. Sokak tacizinin yarattığı sonuçlar oldukça büyük. Kadınların özgüvenlerini düşürüyor ve güçlenmelerinin önünde engel teşkil ediyor. Bu sorunlar da L’Oréal Paris’in ele aldığı ve çözmek istediği sorunlardır” dedi.

L’Oréal Türkiye Tüketici Ürünleri Divizyon Genel Müdürü Sinem Sandıkçı Gökçen

‘Dikkat Dağıt, Dahil Et, Delillendir, Doğrudan Müdahale Et ve Dayanışma Göster’

StandUp programı ve eğitimde yer alan 5D metodu ile ilgili olarak L’Oréal Türkiye Tüketici Ürünleri Divizyon Genel Müdürü Sinem Sandıkçı Gökçen ise şunları söyledi: “Uluslararası partnerlerimizden Hollaback! ve Türkiye’de Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) ile iş birliği içinde sokak tacizine karşı durmak için bu projeyi başlattık. Hollaback! sokak tacizi ile mücadelede uzman bir Sivil Toplum Kuruluşu’dur ve 5D metodunun yaratıcısıdır. 5D, sokak tacizine karşı etkisi kanıtlanan, güvenli, basit ve etkili 5 temel çözüm sunar.

 

Sokak tacizine müdahalede uygulanacak farklı yöntemler var. Bunlar; Dikkat Dağıt, Dahil Et, Delillendir, Doğrudan Müdahale Et ve Dayanışma Göster. StandUp eğitimi herkes içindir. Hedef kitlesi; kadın erkek fark etmeksizin sokak tacizine uğrayan birini gören ve bu durumda ne yapacağını bilmeyen tüm içindir. Tacize uğrayan veya şahitlik eden herhangi biri olabilir.”

L’Oréal Paris; https://www.standup-international.com/tr/tr/ adresinden herkesi, sokak tacizi konusunda bilinçlenmeleri ve sokak tacizine karşı durmak için 5D eğitimini internet siteleri üzerinden almak konusunda teşvik ediyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir