Solunum Derneği TÜSAD’IN 50 yıllık geçmişi kitaba dönüştü

Türkiye’de solunum hekimliğinin 50 yıllık hikayesi: Bir Solukta

TÜSAD’ın, yarım asırlık serüveni ‘Bir Solukta’ adıyla kitaba dönüştü. Nilgün Karataş tarafından kaleme alınan kitapta, derneğin tarihçesi Kurucu Başkanı Prof. Dr. Meliha Terzioğlu’nun hikayesi ile başlıyor. Kitap, okurlarına bir yandan derneğin geçmişini aktarırken diğer yandan Türkiye’de solunum hekimliğinin gelişimine de tanıklık ediyor.

22 Ocak 1970 tarihinde başlayan dernekleşme sürecinden uluslararası literatüre giren çalışmalara kadar 50 yıllık bir dönemi konu alan kitap; Türkiye’nin yakın tarihine de tanıklık ediyor.

‘Bir Cumhuriyet kızının öyküsü ile başladı her şey’

Yukarıda başlıkla başlayan kitap, 70’lerin Türkiyesi’nde bir avuç idealist hekimin çabalarının bugün ulaştığı noktayı göstermektedir. Kitap, maddi ve fiziki olanaksızlarla faaliyet göstermeye başlayan bir derneğin, binlerce hekimin katıldığı ve alanında ilk olan bir dijital kongreyi düzenleyecek yapıya, 9 kurucu üyeden yaklaşık 4.500 üyeli bir STK’ya nasıl dönüştüğünü gözler önüne sermektedir.

Gençlere miras niteliğinde

TÜSAD Başkanı Prof. Dr. Ülkü Yılmaz, kitabın önsözünde şu açıklamayı yaptı: “TÜSAD’da 50 yıldır her şey kayıt altındadır. İstedik ki; bu arşivi tarayalım, elimizdeki bilgileri bir kitaba aktaralım. Üyelerimize, özellikle de gençlerimize sunalım. İnanıyorum ki, bu kitabı okuduklarında nasıl bir miras devraldıklarını anlayıp, bizimle aynı duyguları yüreklerinde hissedeceklerdir. Gençlere ilham verebilir, onları cesaretlendirebilir, birlik ve beraberliğin önemini gösterebilirsek ne mutlu bize.”

Nilgün Karataş ise “Türkiye gibi genç bir Cumhuriyet’te 50 yıllık kurumların sayısı zaten azken; TÜSAD gibi gögüs hastalıkları alanında tıp bilimine ve toplum sağlığına önemli katkıları bulunan bir derneğin hikayesini yazmak önemli bir çalışmaydı” dedi.

Tükenmeyen Nefesle Geçen 50 Yıl – Bir Solukta’ kitabını online olarak indirerek okumak da mümkün:

https://www.solunum.org.tr/TusadData/userfiles/file/Bir_Solukta_Kitap_10Ocak.pdf

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir