Cilt kanserinde erken teşhis ve tedavi hayat kurtarır

4 Şubat Dünya Kanser Günü

Cilt kanserinde erken tanı, tüm kanser türlerinde olduğu gibi tedavi sürecinde büyük önem taşımaktadır. Günümüzde kanser vakalarının neredeyse yarısının cilt kanseri olduğunu hatırlatan Op. Dr. Evrim Uçkunkaya, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle cilt kanseri ile ilgili bir bilgilendirme yaptı:

Op. Dr. Evrim Uçkunkaya

Cilt üzerinde oluşan kitle ve çukurluklar kanserine işaret edebilmektedir. Çok iyi takip etmek gerekmektedir. Leke sandığınız şey, kanser olabilmektedir. Bu tür oluşumlar, 2-4 haftada iyileşmiyor, kanama ya da ağrı yapıyorsa mutlaka bir uzmana başvurun. Güneşin zararlı ışınları nedeniyle oluşan lekelenmeler, ilerleyen aşamalarda cilt kanserine yol açmaktadır.

Bölgeye estetik müdahale gerekebilir

Gerekli tedaviye başlanmadan önce şüphe uyandıran dokuya biyopsi yapılması ve çıkarılan cilt dokusunun patolojik değerlendirmesinin yapılması gerekmektedir. Tümörün bulunduğu yer, dokunun yerleştiği bölge ve çıkarılacak dokunun yapısına göre hangi cerrahi yöntemin uygulanacağı belirlenebilmektedir. Tümörün çıkarılmasından sonra meydana gelen cilt boşluğu, estetik teknikleriyle kapatılıp, sağlıklı bir cilt estetiği sağlanabilmektedir.

 Güneşin zararlı ışınları cilt kanserinde etkili

Öncelikle saçlı deri, yüz, dudaklar, kulaklar, boyun, göğüs, kollar ve eller ve kadınlarda bacaklar dâhil olmak üzere cildin güneşe maruz kalan bölgeleri, cilt kanseri için potansiyeldir. El ayası, el ve ayak tırnaklarının altı ve genital bölge gibi gün ışığını nadiren gören alanlarda da oluşabilmektedir. Bu tür lekelere geçit vermemek için güneşin zararlı ışınlarından korunmak çok önemlidir. Özellikle ultraviyole A ve B içerikli olan, yüksek koruma faktörüne sahip kremler kullanmak gerekmektedir.

Cilt kanserinin belirtileri nelerdir?

  • Beyaz ve pembe renkli küçük kitle
  • Yüzeyi düzgün, parlak veya çukur şekil
  • Kuru, pullu, kırmızı nokta
  • Kabuklu, kırmızı, yumru görünüm
  • Kabuklu, yan yana küçük kitleler
  • Yara izine benzeyen beyaz yama

Kuru ve pullu kabartılara dikkat

En sık görülen cilt kanseri türü, bazal hücreli cilt kanseridir. Gelişimi diğer kanser türlerine göre daha yavaş olan bu kanser türü, cilt geneline yayılmaz ve hayati tehlikesi yoktur. Cilt üzerinde soluk kırmızı renkte, kuru ve pullu kabartılar olarak kendini göstermektedir. Çoğunlukla cildin güneşe maruz kaldığı bölgelerde görülüp, büyümeye başlamaktadır. Zamanla ülserleşebilmektedir ve tamamen iyileşmeleri mümkün olmayabilmektedir.

50 yaş üzeri dikkat

Bir diğer cilt kanseri türü olan skuamöz hücreli cilt kanseri, lenf bezleri ve iç organlara hızlı yayılabilmektedir. Kendini cilt üzerindeki sertleşmiş, kırmızı ve kolay kanayan lekelerle belli etmektedir. Lekeler kuru olabilir ve ülserleşebilmektedir. Çoğunlukla 50 yaş üzerindekilerde görülmektedir. Tedavi edilemezse ölümle sonuçlanabilmektedir.

Cilt yüzeyinde oluşan leke

Üçüncü ve en tehlikeli cilt kanseri türü ise melanomdur. Diğer cilt kanseri türlerine oranla nadir olarak görülmektedir. Erken teşhisle tam tedavi edilebilmektedir; aksi halde ölümle sonuçlanabilmektedir. Cilt yüzeyinde yeni bir leke veya mevcut bir lekenin şeklinin, renginin ve büyüklüğünün değişmesi olarak kendini göstermektedir. Renkli gözlü ve açık tenli insanlarda görülme oranı daha yüksektir.

“Metinde belirtilen işlemlerin uygulanması ve sonuçları; kişinin anatomisine, fizyonomisine ve yaşam kalitesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bahsedilen uygulamadan önce konunun uzmanı bir doktorla görüşülmesini öneririm.”
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir