Yemek yaparken oluşan zararlı gazlar sağlığımızı nasıl etkiliyor?

Yemek pişirmek sanıldığı kadar masum mu?

Özellikle pandemi nedeniyle evlerimizden dışarı çıkamadığımız bu günlerde; en sık yaptığımız şeylerden biri de yemek pişirmek! Peki yemek pişirmek iç mekan hava kalitesini nasıl etkiliyor? Kış mevsiminin de etkisiyle iç mekanlardaki hava kalitesinin önemi de artıyor.

Kapalı alanlarda çok fazla vakit geçirmek; kirleticilerin, özellikle virüslerin yayılmasına ve kronik hastalıklara bağlı şikayetlerin artmasına yol açıyor. Mutfakta kullanılan temizlik ürünleri Uçucu Organik Bileşikler yayarken; pişirme yöntemleri ve bu sırada oluşan duman ile koku salınımıyla partiküller ortaya çıkabiliyor.

Dyson’dan basit ipuçları… 

Dyson Türkiye, bu soruna dikkat çekmek için bir djital etkinlik düzenledi. Yemek pişirirken oluşan gazların iç mekan hava kalitesi üzerindeki etkilerine ve soluduğumuz havanın önemine dair bilgiler paylaştı. Etkinlik, ünlü Şef Somer Sivrioğlu’nun keyifli sohbeti ve canlı yayında yaptığı yemek tarifiyle renklendi. Dyson’ın merkezi Malmesbury’den canlı yayınla bağlanan Dyson Tasarım Mühendisi Sam Taylor ise yemek yaparken maruz kaldığımız kirleticilerden ve uygulayacağımız basit ipuçlarıyla hava kalitemizi nasıl iyileştirebileceğimizden bahsetti.

Pişirdiğiniz yemek türü, şekliniz ve kullandığınız ev aletleri, kirletici seviyelerini etkiliyor. Mutfakta, ultra ince parçacıkların konsantrasyonu genellikle yemek pişirildikten sonra 10-40 kat daha yüksek olabiliyor. Bazı şehirlerde ise PM2.5 olarak adlandırılan küçük partiküllerin, kirliliğin yüzde 62’sine neden olduğu tahmin edilmektedir.

Yiyeceklerin pişirilme şekli hava kirliliğini etkileyebiliyor

Izgara ve kızartma gibi yağ bazlı pişirme yöntemleri, daha ince parçacıklar ürettiğinden haşlama veya buharda pişirme yöntemlerinden daha kirletici olabiliyor. Yağ türü de kirletici seviyelerini etkileyebiliyor. Daha yüksek duman sıcaklığına sahip yağlar daha düşük seviyelerde partikül madde üretiyor. Araştırmalar ise zeytinyağının en kötü suçlulardan biri olduğunu ve en yüksek partiküllü maddeleri serbest bıraktığını göstermektedir.

Tüm bunların yanı sıra, ısıtıcı aletler de hava temizliğini fazlasıyla etkiliyor. Özellikle yiyecek atıkları fırın içerisinde yandıkça; Azot Dioksit (NO2), karbon monoksit ve formaldehit, mutfak havasına salınıyor.

Yine araştırmalar, Azot Dioksit (NO2) seviyelerinin elektrikli sobalar yerine gazla pişirilen evlerde daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Elektrikli sobalar, gazla çalışan muadilleri kadar hava kirliliği üretmeyebiliyor. Ancak yakıttan bağımsız olarak ocakta pişirilen yiyeceklerden havaya partikül madde yayıyor.

Fırın veya soba gibi pişirme aletlerinin tamamen havalandırıldığından ve doğru şekilde kurulduğundan, kullanıldığından ve bakımının yapıldığından emin olmak gerekiyor. Dışarıdaki hava yeterince temizse yemek pişirirken pencereyi açmak veya doğru hava temizleyiciyi kullanmak, yardımcı olabiliyor.

‘Elektrikli pişiricileri tercih edin’

Dyson Tasarım Mühendisi Sam Taylor, bu konuda birkaç tüyo paylaştı: “Mutfakta kullandığımız yöntemler, malzemeler ve aletleri değiştirerek hava kirliliğini azaltmamız mümkün. Fırın gibi pişiricilerin, mutfağımıza doğru şekilde kurulduğundan; havalandırıp bakımının yapıldığından emin olun. Mümkünse elektrikli pişiricileri tercih edin. Fazla yağlı yiyecekler daha çok kirlilik üretme eğilimindedir. Daha yağsız et kullanın, kızartma veya ızgara gibi yağ bazlı pişirme yerine haşlama veya buharda pişirmeyi tercih edin. Pişirirken, kirliliği en aza indirmek için sıcaklığı düşürmeye çalışın. Kızartma yapıyorsanız, az kirletici özellikli kızartma yağı kullanın.”

Rahatsız edici yemek kokularına elveda

Dyson hava temizleyicileri, bu kirleticileri yakalayıp yok etmeye yardımcı olarak odanın etrafına temizlenmiş hava yaymaktadır. Dyson’ın çift katmanlı filtrasyonu, HEPA sertifikalı bir partikül filtresini, gaz emilimini artırmak için Tris ile kaplanmış, etkili bir aktif karbon filtresiyle birleştirmektedir. Bu çift işlevli filtre, hem havadaki koku kaynağının hem de kokunun iç mekandan uzaklaştırılmasını sağlamaktadır.

  • Dyson Pure Hot+Cool™ hava temizleyici fan, iç alandaki alerjen ve zararlı maddeleri tespit etmektedir.
  • HEPA filtresi sayesinde 0.1 mikron boyutundaki zararlı partiküllerin bile yüzde 99.95’ini hapsetmektedir.
  • Havadaki zararlı gazları otomatik olarak algılayarak gerçek zamanlı olarak raporlamaktadır.
  • Dengeli bir hava akışı için Air Multiplier™ teknolojisi kullanan ürünler termostat ısı kontrolüyle otomatik olarak odayı hedef sıcaklıkta tutmaktadır.
  • Odanın her yerinde kontrol sağlamak için havayı karıştırıp dağıtarak temizlemektedir. Böylece havanın yayılımı için güçlü bir hava akışı yaratmaktadır.
  • Bulunduğu ortamı kışın ısıtmakta; yazın serinletmektedir.

Sadece yemek yapmaya odaklanın

Dyson teknolojisi, hafif, kablosuz süpürgeleri ile yemek pişirme sürecinize eşlik ediyor. Kablosuz süpürgeler, birçok farklı başlık seçeneğiyle her yere ulaşabilmektedir.

Dyson V11™, özel dijital motorundan aldığı güçle çalışıyor. 6 katmanlı filtre sistemi sayesinde polen, bakteri, küf, toz akarı döküntüleri ve evcil hayvan kepeği gibi ince toz parçacıklarını yakalamada etkili. 0.3 mikron kadar küçük partikülleri yüzde 99.99 oranında hapsetmektedir. Üstelik LCD ekranı; seçilen güç modunu, kalan çalışma süresini, filtre bakımı zamanlamasını da anlık göstermektedir. Ayrıca çift takılıp çıkarılabilir pil takımı, makinenin çalışma süresini 120 dakikaya kadar uzatabilmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir