Yves Rocher Vakfı Toprağın Kadınları 2020 kazananı belli oldu

Yeşim Bekyürek KAÇEM Projesi ile kazandı

Yves Rocher Vakfı, 2001’den beri düzenlenen Toprağın Kadınları yarışması ile 15 ülkede biyoçeşitlilik, çevre, eğitim ve toplum konularında projeler geliştiren kadınları ödüllendiriyor. Türkiye’de 5’inci kez yapılan yarışmanın 2020 kazananı, Kadın Çiftçiler Ekolojik Eğitim ve Üretim Merkezi (KAÇEM) projesi ile Yeşim Bekyürek oldu. Proje, Kagider, Tema Vakfı ve TOG temsilcilerinin yanı sıra Armağan Portakal ve köşe yazarları tarafından değerlendirildi.

Dr. Bekyürek, amacının organik tarımı kadın eliyle bölgeye yaymak olduğunu belirtti. Bekyürek, “Ödülü, organik tarım yapan tüm kadın çiftçiler adına aldım. 30 yıllık meslek hayatımın son 10 yılını organik tarıma adamış bir gönüllü ve böcek bilim uzmanı olarak geleceğin organik tarımda olduğunu görmekten mutluyum.

Çalışmalarımızı bu amaçla başkanlığını yaptığım Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği vasıtasıyla sürdürmekteyiz. Ödül ile kooperatif bünyesinde kurutma ünitesi kurularak, organik meyve ve sebzelerin kurutulması sağlanacak. Kooperatifin büyümesine önemli katkı sunulacak. Çalışmalarımızın uluslararası platforma taşınmasına ve kadın çiftçilerimizin desteklenmesine katkı sağlayan Yves Rocher Vakfı’na ve elimizle, evinize, özenle’ sloganı ile üretim yapan üyelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Anne elinden çıkan katkısız ürünler

KAÇEM, kırsalda organik tarımla uğraşan ve tarladan sofraya gelene kadar üretimin her aşamasında denetlenen, sağlıklı ve güvenilir gıdalar üreten kadınların desteklenmesi amacı ile kuruldu. Kayseri’nin Bünyan ilçesi Karahıdır mahallesinde, atıl bir köy okulu üretim merkezine dönüştürüldü. Kadın çiftçilerin tarladan çıkardıkları sertifikalı ve organik ürünleri işlemeleri sağlandı. Böylece anne eli ve şefkati ile üretilen salça, erişte, tarhana ve reçel gibi ürünler katkısız ve doğal haliyle üreticiye ulaştı.

Bekyürek, geleceğin sağlıklı nesillerinin katkısız ve kimyasallardan uzak, organik ürünlerle beslenen bireylerden oluşmasını hedeflediklerini de sözlerine ekledi.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir