Çölyak ve Glutensiz Yaşam Zirvesi farkındalığı artırdı

Glutensiz hazır gıdalara talep artıyor

Eksun Gıda bünyesindeki Sinangil ve Gluten Yok, Çölyak ve Glütensiz Yaşam Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı. Çölyak Vakfı’nın katkılarıyla hastalık hakkında farkındalığı artırmak üzere gerçekleştirilen etkinlikte, hastalarının karşılaştığı zorluklara dikkat çekildi.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Eksim Holding Gıda Grubu Başkanı ve Eksun Gıda Genel Müdürü Ahmet Demir, Sinangil olarak 2006’da Türkiye’de ilk paketli glütensiz unu ürettiklerini söyledi. Gluten Yok markası altında ise 2022’de glutensiz un ve atıştırmalıkları tüketiciyle buluşturduklarını ifade etti.

Eksun Gıda Genel Müdürü Ahmet Demir

Çölyak Vakfı Kurucusu Bihter Uydu, Gastroenteroloji Uzmanı Emrah Poşul, Diyetisyen Serenay Bender ve Psikolog Merve Şahin, etkinlikte konuşmacı olarak yer aldı. Konuşmacılar, çölyak hastalığını, hastalığın bireysel ve toplumsal etkilerini, beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

‘Türkiye’de ilk defa paketli glutensiz unları ürettik’

Ahmet Demir, “Ticari faydanın çok ötesinde, insanı merkeze alan anlamlı bir adım attık. Glutensiz un üretiminde, sizlerin önerilerini dinlemeye devam ettik. Düşük proteinli nişasta karışımı, glutensiz un plus, karabuğdaylı un gibi ürünlerle portföyümüzü çeşitlendirdik” dedi.

Gıda güvenliği çok kritik

Demir, “Bu özel ürünleri, ev dışında da tüketilebilmeniz için porsiyonluk miktarlarda hazırladık. Bölmeli özel ambalaj formunda beğeninize sunduk. En kritik noktanın ürün güvenliği olduğunun farkındayız. Glutensiz ürünleri; sadece glutensiz ürünleri geliştirip ürettiğimiz, kontrollü ve hijyenik bir alanda uzmanlar ile üretiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Amacımız, çölyakla yaşamayı daha konforlu hale getirmek’

Çölyak Vakfı Kurucusu Bihter Uydu; “Deprem bölgesindeki çölyak hastalarına glutensiz gıda desteği yaptık. Ürünler, çölyak dernekleri ile iş birliği içinde ihtiyaç sahiplerine ulaştı” dedi.

Gluten Yok, ‘Glutensiz Donmuş Pizza’ ile pizza keyfini de unutmadı. Karabuğdaylı glutensiz undan yapılan hamur ile hazırlanan karışık pizza, yakında marketlerde yerini alacak. Ayrıca ‘Leblebi Kurabiyesi’ni de ürün yelpazesine ekledi.

Gluten Yok markalı ürünleri; çölyak hastalarının yanı sıra gluten intoleransı ve huzursuz bağırsak sendromuna sahip bireyler ile glutensiz beslenenler tercih ediyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir