Daha güçlü bir hafıza için beslenmede dikkat edilmesi gerekenler

Demansı önlemek için neler yemelisiniz?

Sağlıklı yaşlanma konusunda en büyük etken genetiğimiz ama yaşam tarzı değişikliği ve düzenlemeleri; iyi genleri aktifleştirip kötü genleri susturuyor. Sağlıklı beslenme, kaliteli uyku ve düzenli egzersiz; demans hastalığında önleyici rol oynuyor.

Demans hafızayı, düşünmeyi ve sosyal becerileri etkileyen, halk arasında bunama olarak da bilinen bir hastalık. İleri evrelerde tedavisi mümkün olmayan demansın ilk aşamalarında semptomları yönetilebiliyor, genetik yatkınlığı olanlarda da önlenebiliyor.

“Korunmak ve riski azaltmak için beslenme tarzınızı değiştirin” diyen Liv Hospital Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Belma Doğan Güngen; tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken besinleri anlattı.

Her yaşta yeni sinir hücresi oluşumu mümkün

Eskiden nöronal hücrelerin doğumdan sonra yenilenmeyip, zamanla azaldığı biliniyordu. Ancak çalışmalar yeni sinir hücrelerinin her yaşta oluşumunun mümkün olduğunu; hasarlı alanla sağlam alanlar arasında yeni bağlantıların oluşabildiğini gösterdi. Medikal tedaviye erken başlamak ve doğru beslenmek; demansı yavaşlatmada en önemli etkenlerdir.

Sağlıklı bağırsaklar sağlıklı bir beyinin zeminini oluşturuyor. Kişisel vücut fonksiyonuna ve farklılıklarına göre beslenmede bireysel fonksiyonel beslenme tercih edilmelidir.  

Hafızayı artırmak için 6 doğru beslenme şekli  

1-Lif içeriği yüksek besinleri tüketin: Lifli tohum, baklagil, kuruyemiş ve yeşil yapraklı sebzeler, brokoli başta olmak üzere yeşil fasulye, kereviz, enginar, soğan, lahana, biber, avakoda gibi yüksek lif içeren sebzeler ile elma, muz, narenciye türü meyveler tüketilmesi gereken, lif oranı yüksek olan besinlerdir.

2-Akdeniz tarzı beslenin: Hafıza ve yeni sinir hücre oluşumuna desteklemede Akdeniz diyeti en önemli beslenme türüdür. Lifli tahıllarla birlikte; yeşil sebze ve meyve, zeytinyağı, balık, organik tavuk, kuru baklagil ve kuruyemişi çok tüketin. Yumurta, kümes hayvanları, süt ürünlerinin orta düzeyde; kırmızı et tüketiminin daha geri planla olduğu bir beslenme şeklidir.

3-Antioksidan kapasitesi yüksek beslenme: Seçtiğimiz ürün ne kadar koyu renkli olursa antioksidan kapasitesi de o kadar yüksektir. Koyu meyve özellikle berry grupları; kırmızı biber, ıspanak ve turp iyi birer seçimdir.

4-Omega 6-Omega 3 dengesi düzenlenmesi: Besinlerle alınan omega 6 miktarı, omega 3 miktarının en fazla 2-3 katı olmalıdır. Batı tipi beslenmeye karşı ilginin artması ile bu oran değişti. Bu oranı dengelemek için fast-food gıdalardan uzak durmak gerekiyor.

5-Uzun ömür genini artırdığı gözlenen besinleri yiyin: En başta resveratrol denilen antioksidan içeriği yüksek siyah üzümün kabuk ve çekirdeği, yaban mersini, maydanoz, roka, soğan, zerdeçal, zeytinyağı, ıspanak, avokado, ceviz ile bitter çikolata.

6-Uzak durulması gereken besinler: Rafine şeker ve un, yüksek gluten, katkı maddeleri, gazlı içecekler, fazla kırmızı et ve hazır meyve suları.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir