Eyüp Sabri Tuncer’den Alzheimer hastaları için anlamlı proje

Hatıraları tazeleyen kolonyalar

Eyüp Sabri Tuncer; Türkiye Alzheimer Derneği ile Alzheimer hastaları ve yakınları için ‘Hatıraları Tazeler’ sosyal sorumluluk projesine başladı. Proje hem kokularla hatıralarımızı tazelemeyi hem de Alzheimer hastalığına dikkat çekmeyi hedefliyor. Proje kapsamında, eyupsabrituncer.com web sitesinde satışa sunulan ‘Hatıralar Kolonyası’ ürünlerinden elde edilen gelir ile Türkiye Alzheimer Derneği’ne bağlı Gündüz Yaşam Evleri’ne katkı sağlanıyor.

‘Hatıraları Tazeler’ projesi ile hatıraları tazelemek istediklerini belirten Eyüp Sabri Tuncer Pazarlama Direktörü Pelin Tuncer; şunları söyledi:

Eyüp Sabri Tuncer Pazarlama Direktörü Pelin Tuncer

“98 yıldır bireye, topluma değer veren ve doğaya zarar vermeyen kozmetik ürünlerini erişilebilir kılan bir marka olarak; gelenek ve gelecek arasında bağ kurmanın öneminin farkındayız. ‘Hatıraları Tazeler’ projesi; hem taşıdığımız değerlerle hem de temsil ettiğimiz gelenekle örtüşen ve markamızın onur duyduğu bir proje oldu.”

‘Kokularımızla hatıraları tazelemek istiyoruz’

Tuncer; “Alzheimer hastalığının en belirgin özelliği, hastaların bugünü değil uzak geçmişi hatırlaması. Koku ve hatıralar arasındaki bu bağlantıdan yola çıkan bir farkındalık kampanyasına katkı sağlamak; çok kıymetli. Markamızın ‘Hayatı Tazeler’ sloganıyla çıktığımız bu yolculukla, kokularımızla da hatıraları tazelemek istiyoruz” dedi.

‘Hastalar eski anılarını hatırlayıp mutlu oluyor’

Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Başar Bilgiç, ‘Hatıraları Tazeler’ projesinin hasta ve hasta yakınları için önemine dikkat çekti.

Bilgiç, “Gündüz Yaşam Evlerimizin amacı Alzheimer hastalığı bulunan bireylerin kaliteli zaman geçirmelerini sağlamak. Zihinsel rehabilitasyon çalışmaları ile onları yaşama bağlamak. Ayrıca yaşam kalitelerini arttırarak hastalığın evre atlamasını geciktirmektir. Aynı zamanda Alzheimer hastalarına bakım veren bireylerin omuzlarındaki ağır yüklerini biraz olsun hafifletmektir” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Bilgiç; hastaların geçmişe ait kokuları hatırlamalarına vurgu yapmak istediklerini belirtti:

Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Başar Bilgiç

“Alzheimer hastaları geçmişi hatırlatan kokularla hem bir aidiyet hissediyorlar hem de eski iyi anılarını hatırlayıp mutlu oluyorlar. Hastalar mutlu olduğunda hasta yakınları da mutlu oluyor. Ayrıca projemizle, hastaların hijyen ile ilgili sorunlarında onlara destek olabilmek istiyoruz. Özellikle Covid-19 pandemisinin etkin olduğu bu günlerde, kolonyanın eski hatıraları canlandırarak kullanımının artması ile hijyen konusunda da olumlu sonuçlar göreceğimizi düşünüyoruz. Ayrıca, güzel kokuların birçok insan üzerinde olumlu etkileri de bilimsel olarak gösterilmiş durumda. Hatıraları canlandırmasa bile güzel kokulu kolonyaların hastalarda olumlu bir etki yaratacağını, onun aroma terapi etkisi ile daha sakin ve olumlu düşünmelerini tetikleyeceğini düşünüyoruz.”

‘Hastalar kokuları birbirinden ayırt etmede zorlanır’

Alzheimer’ın beyinde birtakım proteinlerin birikmesi ve doku kaybına bağlı olarak geliştiğini belirten Prof. Bilgiç, şu bilgileri verdi:

“Alzheimer hastaları, hastalığın erken döneminde daha eskiyi hatırlarken yeni olan şeyleri hatırlayamazlar ve yeni şeyler öğrenemezler. Hastalar özellikle kokuları birbirinden ayırt etmede zorluk yaşarlar. Hatta bazı çalışmalar, yaşlı insanlarda koku testleri yaparak Alzheimer riskinin tespit edilebileceğini göstermektedir. Hastalık ilerledikçe unutkanlığın yanında yön bulmada, karar vermede, hesap yapmada sorunlar yaşanmaya başlar. İlerleyen zamanlarda yutma ve yürüme gibi fiziksel sorunlar da eklenerek yatalaklık ile sonlanan bir hastalıktır.”

‘Dostları ve aileleriyle iyi vakit geçirmeleri önemli’

Prof. Dr. Bilgiç, mevcut etkili tedavilerin ancak erken dönemde işe yaradığını vurguladı ve şu önerileri sıraladı:

“Çok erken dönemde hafif unutkanlıklar yaşayan hastalara, varsa tansiyon ve diyabet gibi hastalıklarını kontrol altında tutmalarını öneriyoruz. Bunların dışında yürüyüş gibi fiziksel egzersizler, varsa fazla kiloyu vermek, Akdeniz diyeti ile beslenmek gibi öneriler sıralayabilirim. Özellikle sosyal bir hayat yaşamalarını, dostlarıyla ve aileleriyle daha iyi vakit geçirmeleri de önemli. Yine sanatsal faaliyetlerde bulunmak, entelektüel işlerle meşgul olmak, yeni lisan ya da bir müzik aleti çalmayı öğrenmek de etkili.”
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir