FEPS’in zirvesinde 8 yıl Türkiye’yi temsil etti

İki kez başkanlık yaptı

Prof. Dr. Bayram Yılmaz; Avrupa Tıbbi Fizyoloji Federasyonu (FEPS) Genel Sekreterliği görevini tamamladı. Görevini sekiz yıl başarıyla yürüten Prof. Yılmaz, bayrağı Avusturyalı meslektaşına devretti.

Yılmaz, Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı; Türkiye Beyin Araştırmaları ve Sinirbilimleri Derneği Başkanlığı; Avrupa Beyin Araştırmaları Konseyinde Türkiye temsilciliği görevlerinine devam ediyor.

Prof. Yılmaz, görevini 2014-2018 yılları arasında yaptı. 2018 yılında oy birliğiyle tekrar seçildi. FEPS tüzüğüne göre; bu görevde en uzun süre görev yapan Avrupa biliminin yöneticilerinden biri oldu. 15-18 Eylül 2022 tarihlerinde Kopenhag’da düzenlenen Europhysiology 2022 kongresinde; görevini Viyana Tıp Üniversitesi’nden Prof. Dr. Margarethe Geiger’e bıraktı.

Avrupa bilimine Türkiye’nin katkıları sürecek

Konuyla ilgili açıklama yapan Yılmaz; “FEPS’de kuruşundan bu yana yönetime seçilen ilk Türk bilim insanı olmak gurur vericiydi. Özellikle Türkiye’de fizyolojik bilimler alanında çalışan araştırmacılara önemli bir uluslararası platform açtı. Çok sayıda genç Türk araştırmacıya FEPS seyahat ödülü verildi. Bu destekler yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin uluslararası platformlarda kongrelere katılmalarını sağladı. Üst düzey bilim insanlarının çalışmalarını yakından gördüler. 2022 yılında başlattığımız ‘FEPS Fellowship’ adlı bilimsel araştırma bursunu da ilk olarak bir Türk kazandı. Dr. Burak Oymak şu anda doktora sonrası araştırmalarına Birmingham Üniversitesi’nde devam etmektedir” dedi.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir