Viatris ve Susam Sokağı Atölyesi’nden yeni bir proje

‘Susam Sokağı-Birbirimizi Önemseyelim’ kaynakları artık Türkçe!

Viatris Türkiye düzenlediği basın toplantısında ‘Susam Sokağı-Birbirimizi Önemseyelim’ kaynaklarının Türkçe olarak yayınlandığını duyurdu.

Devam eden pandemi, dünya genelinde pek çok kişi üzerindeki stresi ve baskıyı artırdı. Aile dinamiklerini de görülmemiş ölçüde değiştirdi. Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı bir rapora göre; her 7’i çocuktan 1’i ruh sağlığı sorunu yaşıyor. Ruh sağlığı hastalıkları bu yaş grubunda global hastalık yükünün yüzde 13’ünü oluşturuyor.

Elmo ve arkadaşları iş başında!

‘Susam Sokağı-Birbirimizi Önemseyelim’ girişimi 100’den fazla ülkede, 41 dilde ailelere ulaştı. Covid-19 sonrası nesiller genelinde ailelerin sosyal ve duygusal ihtiyaçlarını desteklemek ve çocuklara yardımcı olmak üzere kaynaklar tasarlandı.

Türkçe olarak https://www.youtube.com/c/Viatris/videos adresinde yer alan materyaller, sevilen Susam Sokağı karakterleri Elmo ve arkadaşlarının yer aldığı beş yeni video ile klinik psikologların önerilerini içeriyor. Her kaynak seti, aileler ve çocuklar için önemli olan bir konu genelinde, onların ‘büyük duygularını’ yönetmelerine yardımcı oluyor. Günlük ayrılıklar, büyük değişimler, ekran süresinin yönetilmesi, farkındalık anları ve kendimize zaman ayırmak…

Panelistler en iyi uygulamaları vurguladı

Viatris Türkiye Ülke Müdürü Tayga Kaan Hilal, Akademisyen ve Yazar Dr. Bahar Eriş, Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü Başkanı Doçent Dr. Yavuz Samur ve oyuncu Akasya Asıltürkmen toplantıda hazır bulundu. Panelistler, kendi kişisel ve profesyonel deneyimlerine dayanan bakış açılarını paylaştı.

Etkinlikte şu konular ele alındı;

  • Covid-19’un ailelerin, bakım verenlerin ve çocukların ruh sağlığı üzerindeki etkileri
  • Önemli değişimler
  • Ayrılma anksiyetesi
  • Yalnızlık sorunları
  • Dijital çağda ekran başında geçirilen zamanın yönetilmesi
  • Kişisel stresin azaltılması

Dr. Bahar Eriş ‘Susam Sokağı-Birbirimizi Önemseyelim’ kaynaklarını “Çocuklara, ailelerine ve bakım verenlere eğlenceli ve basit bir şekilde sunulan yararlı ve eğitici içerikler” olarak tanımladı.

Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü Başkanı, Doç. Dr. Yavuz Samur, 2019 UNICEF-LSE raporundan alıntı yaptı. Samur, “Çocukları daha eşitlikçi erişimle çevrimiçi güçlendirmek ve dijital okuryazarlık önem taşımaktadır. Çocukların internet kullanımına toptan yasak getirmek, onların kritik öğrenme ve beceri geliştirme fırsatlarından yararlanmalarını önlemektedir. Onları koruyacak önlemler almalı ve çevrimiçi dirençleriyle dijital becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmalıyız” dedi.

Akasya Asıltürkmen “Bakım verenler işe, çocuklar da okula ve ev dışındaki aktivitelere geri döndü. Ama global karantina önlemleri ve beraberinde getirdiği ruh sağlığı ile esenliği konusundaki yalnızlaşma ise yaygın bir hal alıyor. Susam Sokağı Birbirimizi Önemseyelim kaynakları; ailelerin COVID-19 pandemisinin etkilerini atlatmalarına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda uyum sağlamalarına destek verecektir” şeklinde konuştu.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir