Billur Kalkavan’ın ölümüne neden olan ‘mantar’ nedir?

Neden oluşur? Nasıl korunmak gerekir?

Akciğer kanseri tedavisi gören sanatçı Billur Kalkavan’ın ölümüne neden olan mantar enfeksiyonu nedir?

Akciğer kanserli hastalarda onkolojik tedaviler sonrası görülen enfeksiyonlar risk yaratıyor. Uzmanlar, güçlü bir bağışıklık sisteminin önemine dikkat çekiyor.

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Özkan Demirhan,”Akciğer kanseri onkolojik tedavisi sonrası mantar enfeksiyonu gelişebilmekte. Kemoterapi ve radyoterapi alan akciğer kanserli hastaların bağışıklık sistemi düşmektedir. Bu durum, mikroorganizmalara karşı mıknatıs gibi çekici etkisi olmaktadır. Vücut zayıf düştüğü için hastanın enfeksiyona eğilimi artıyor. Enfeksiyon değerleri klinik olarak çok yüksek düzeyde olabiliyor ve çok ciddi enfeksiyonlarda hasta maalesef kaybedilebiliyor” dedi.

Tedavi sonrası yakın takip şart!

Demirhan,” Öncelikle hastaların çok yakın takip edilmesi gerekiyor. Erken evrede cerrahi tedavi alıp sağlığına kavuşan hastaları da yakından takip ediyoruz zaten, bu hastalarda kan değerlerinde ve radyolojik değerlerde çok sorun oluşmuyor. Ancak ilave tedavi alan hastalarda radyolojik görüntülemenin yanında laboratuvar değerler de yakından takip edilmeli. Verilen kemoterapi ve radyoterapiler vücudun savunma sistemini, özellikle lökositleri düşürebiliyor. O yüzden yakın takip şart! Çünkü hasta kendini birden kötü hissedebiliyor. Bu değerler bir anda düşmüyor, yavaş yavaş düşüyor. Bu yüzden sık sık takip edilmesi gerekiyor. Dolayısı ile bazı hastalarımızı kanserden değil enfeksiyondan kaybedebiliyoruz bazen” şeklinde konuştu.

Dengeli yaşam, doğru beslenme ve düzenli kontrol

  • Kanser tedavisi alan hastalar kendilerini enfeksiyonlara karşı korumalı
  • Dışarıda ve kalabalık ortamlarda maske takmayı ihmal etmemeli
  • Dengeli beslenmeli
  • Takiplerini yaptırmalı, hekimi ile irtibatı kesilmemeliBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir