Yataş Bedding ‘Yataş Uyku Kurulu’ ile farkındalık yaratacak

Uyku-sağlık konusunda bilinç oluşturulacak

Yataş Bedding, uykunun önemi konusunda toplumda farkındalık yaratmak amacıyla her biri alanında uzman doktor ve danışmanlardan oluşan Yataş Uyku Kurulu’nu hayata geçiriyor. Yataş Uyku Kurulu uzmanları, uyku-sağlık ilişkisi gibi konularda toplumda bilinç oluşturmak için içerikler üretecek.

45 yıldır daha sağlıklı ve kaliteli bir uyku için çalışan Yataş Bedding, 18 Mart Perşembe günü Yataş Grup Kurumsal İletişim Direktörü Selmin Gündoğdu ev sahipliğinde online basın toplantısı düzenledi. Uykunun önemi konusunda toplumda farkındalık yaratmak hedefiyle oluşturduğu Yataş Uyku Kurulu’nu tanıttı. Kurulda Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Kaynak, Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece Erdem, Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ayşe Sezim Şafak, Dr. Diyetisyen Çağatay Demir ve Bebek Uyku Danışmanı Pınar Sibirsky yer alıyor.

Kurul uykunun önemi konusunda çalışacak

Yataş Grup Kurumsal İletişim Direktörü Selmin Gündoğdu, “Sadece ürünlerimizle değil hayata geçirdiğimiz çeşitli projelerle de iyi ve kaliteli bir uyku konusunda farkındalık yaratmaya odaklanıyoruz. Kurulumuzdaki her bir uzmanımız, kendi alanında uyku konusunda içerikler oluşturacak. Biz de bu içerikleri daha geniş kesimlere ulaştırmak için çaba göstereceğiz. Tüketicilerimizden gelen soruları da yine uzmanlarımız danışmanlığında yanıtlayacağız.

Prof. Dr. Hakan Kaynak nöroloji-uyku ilişkisi, Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece Erdem psikoloji-uyku ilişkisi, Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ayşe Sezim Şafak Ayşe Sezim Şafak kulak burun boğaz kaynaklı uyku problemleri ve çözüm yolları, Diyetisyen Çağatay Demir beslenmenin uyku üzerindeki etkileri, Bebek Uyku Danışmanı Pınar Sibirsky bebeklerin uyku alışkanlığı edinmesi, uyku sorunları gibi konularda yaptıkları çalışmaları paylaşacak.”

Yataş Dünya Uyku Günü’nü sağlık çalışanlarına adıyor

Gündoğdu, Dünya Uyku Günü’nü pandemi sürecinin başından bu yana büyük bir özveriyle mücadele eden ve toplum sağlığı için uykusundan feragat eden sağlık çalışanlarına adadıklarını söyledi:

19 Mart Cuma gecesi tüm Türkiye’yi sağlık çalışanlarımıza teşekkür etmek, onlara moral olmak, yanlarında olduğumuzu anlatmak için uyumamaya çağırıyoruz. Bize katılmak isteyenler #BizDeUyumuyoruz filtresini kullanarak çektiği fotoğrafları #BizDeUyumuyoruz etiketiyle sosyal medyada paylaşabilir. Koronavirüs salgınında hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının çocuklarına burs vermek amacıyla Türk Eğitim Vakfı tarafından oluşturulan TEV Korona Kahramanlarına Vefa Fonu’na Dünya Uyku Günü vesilesiyle bir bağışta bulunduk. Her paylaşım fona destek için büyük önem taşıyor.”

Yatakta çok vakit geçirmek fizyolojik dengeyi etkiliyor

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Kaynak, pandemi döneminde birçok kişinin uyku bozukluğu yaşadığına dikkat çekti. Prof. Kaynak, “Güneş ışığından uzak; bilgisayar, telefon ve tabletlerin ışığına maruz kaldık. Uyumak için bolca zamana sahip olduk. Genellikle beyaz ışıkla yakın temasta olduğumuz için, akşamları giderek daha geç uyumaya başladık. Yatakta veya gün içinde yatar pozisyonda daha fazla zaman geçirdik.

Fizyolojik özelliğimiz nedeniyle, yatakta uyanık geçirdiğimiz süre ile uyuduğumuz süre eşit olmadığında; uykularımızı yarısı kadar, uyanıklıklarımızı da 2 misli hissederiz. Örneğin 9 saat yatıp 7 saat uyuyan bir kişi, 2 saat uyanık süreyi 4 saat olarak algılar. 7 saatlik uykusunu da 3-4 saat olarak algılar. Bu durum kişinin uyku kalitesini etkilediği için giderek uykusuzluk yakınmasına neden olur. Beyaz ışık etkisiyle uykusunun saatleri ileri kayan ve kişiler uyuyamamaya, gece sık sık uyanmaya, sabahları yorgun kalkmaya başlar.”

Kişinin yaşadığı kaygılar uyku problemlerini artırıyor

Kaygı bozukluğu ve uyku arasında yakın ilişki olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece Erdem, “Kaygı bozukluğu yaşayan bireyler sürekli vücutlarını dinlemeye; en ufak belirtide dahi endişelenmeye ve o belirtiyi felaketleştirme eğilimine sahipti. Bunun sonucunda da uykusuz kalır ya da kalitesiz uyku nedeniyle bağışıklık sistemleri zayıflar. Hassasiyetleri daha yüksek ancak tahammülleri daha düşük olacağından kaygı arttıkça uyku problemi artmaya başlar.  Uyku problemi yaşayan herkes uzmandan yardım alarak kaygılarını kontrol altına almayı öğrenebilir. Ve böylece bozulan uyku düzenini geri kazanabilir” dedi.

Uyku apnesi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir

Toplumda en sık görülen uyku bozukluklarının horlama ve OSAS olduğunu söyleyen KBB Uzmanı Op. Dr. Ayşe Sezim Şafak, “Uyku esnasında dil kökü, damak ve küçük dilin boğaz ile birleştiği alan bir miktar daralır ve horlama dediğimiz ses çıkar. Horlamanın kişinin yaşamını tehdit eden kazalara neden olup olmadığı, iş verimliliği ve psikososyal işlevselliğini ne kadar etkilediği tespit edilmeli. Uyumayı zorlaştıran faktörlerin başında sigara ve alkol tüketimi,  enfeksiyon hastalıkları, kilo alımı, ilaçlar gelir. Başlangıçta dikkat eksikliği, unutkanlık, sinirlilik gibi problemlere yol açan uyku apnesi tedavi edilmediğinde; kalp hastalıkları gibi çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilir” açıklamasını yaptı.

Kilo vermek istiyorsanız iyi uyumalısınız

Dr. Diyetisyen Çağatay Demir, “Uyku süresi kısa olan çocuklarda obezite olasılığı yüzde 89; yetişkinlerde ise yüzde 55’tir. Kilo vermeye çalışıyorsanız, kaliteli uyku kçok önemlidir. Araştırmalar, uykusuzluk çeken bireylerin daha iştahlı  ve daha fazla kalori alma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Çünkü kötü uyku iştahı düzenleyen hormonları da etkiliyor. Uyku yoksunluğu, sağlıklı yetişkinlerde 6 gün gibi kısa sürede prediyabete yol açabiliyor” diye konuştu.

Yorulan bebekler gece iyi uyuyamaz

Bebek Uyku Danışmanı Pınar Sibirsky ise şunları söyledi: “Bebeğimizin gün içerisinde ve uyku öncesinde rutinlerinin olması; kendisini uykuya hazırlamasını sağlar. Bebeğimizin yaşına uygun uyanık kalabilme sürelerini bilerek onu doğru zamanda yatırmalıyız. Çünkü kesintisiz ve kaliteli bir uyku için zamanlama çok önemlidir. Bilinenin aksine, aşırı yorulan veya akşam geç yatırılan bebekler geceleri daha iyi uyumazlar.”
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir