Disney sihirli tasarımlarıyla Ankara Şehir Hastanesi’ni renklendiriyor

2022 boyunca 15 ülkede 18 farklı hastanenin duvarlarını süsleyecek

The Walt Disney Company; faaliyetlerini sürdürdüğü Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki hastane ve bakım evlerinde tedavisi süren çocuklar için yeni bir sosyal sorumluluk projesine imza atıyor. Mural adlı bu proje kapsamında; Pixar, Marvel ve Star Wars’un efsane hikâyeleri ve karakterlerinin yer aldığı duvar resimlerini hastanelere hediye ediyor.

Disney, EMEA bölgesinde toplam 18 hastanede çocukların korku ve endişelerini azaltıp onlara duygusal dayanıklılık kazandırmayı hedefliyor. Türkiye’de ilki Ankara Şehir Hastanesi Çocuk Hastanesi’nde gerçekleştirilen ‘Şehir’ temalı Mural uygulaması; ziyaretçi çocuklar ve ailelerinin yanı sıra hastane personelinin de beğenisini topladı.

İlk kez Nisan 2019’da Texas Çocuk Hastanesi’nde hayata geçti

Proje ile hastanelerde tedavisi süren çocukların içinde bulundukları duruma dair korkularını ve endişelerini azaltmak; onları rahatlatıp güven tesis etmek; duygusal dayanıklılıklarını güçlendirmek ve ihtiyaç duydukları zamanlarda ‘Değer Katan Anlar’ yaratmak amaçlanmakta…

Disney, sosyal fayda sağlama alanında çocukların ve gençlerin duygusal dayanıklılığını arttırmaya odaklı bu stratejisini; markanın bu alanda özel olarak gerçekleştirdiği Değişim Teorisi Araştırması sonuçlarına dayanarak geliştirdi. Araştırma sonuçları, Disney’in sevilen hikâyelerinin ve kahramanlarının, çocuklara konfor ve güven hissi aşılamalarının yanı sıra endişe verici durumlar karşısında korkularını hafifleterek onları cesur olmaya teşvik edebildiğini gösterdi.

Hastaneler için özel hazırlanan; büyük, jumbo, kademeli ve mini olmak üzere 4 farklı ebatta ve Şehir, Orman, Deniz Altı, Göl ve Galaksi temalı 5 farklı Mural tasarımı var. Tasarımlar, 1960’ların efsane konsept sanatçısı Mary Blair ve çağdaş sanat tasarımcısı Joey Chou’nun tarzları baz alınarak oluşturuldu. Öne çıkan canlı renkler, iki-tonlu gradyanlar, dairesel çizgiler; tasarımların daha samimi ve hayal gücünü besleyen nitelikte olmalarına sağlamakta. Ayrıca Disney’in hikâye anlatıcılığı alanındaki yeteneğinin de altı da çizilmekte.

Disney EMEA Bölgesi Sosyal Sorumluluk Direktörü Sara Hanson

“Disney’in hikâye anlatımındaki uzmanlığını kullanarak çocuk hastalıkları alanında hizmet veren sağlık personelinin; tedavi altındaki çocukların korku ve endişeleri giderebilmelerine katkı sağlamak istedik. Her iki taraf açısından da verimli bir hastane deneyimi oluşturabilmeyi hedefledik. Bu ve benzeri projeler, Disney’in kâr amacı gütmeyen kurumlar, hastaneler ve sağlık uzmanlarıyla iş birliğinde çocuklara neşe, konfor ve dayanıklılık kazandırma yolunda yapabileceklerine de güzel bir örnek teşkil etmektedir.”

The Walt Disney Company Türkiye Genel Müdürü Cenk Soner

“Aralarında uzman hikâye anlatıcıları, pedagoglar ve yaratıcı ekiplerin yer aldığı geniş bir kadronun katkılarıyla; projeye özel duvar resimleri sayesinde çocuklarımıza ihtiyaç duydukları anlarda, konforlu ve ilham verici bir görsel dünya sunabilirsek ne mutlu bize. Farklı noktalarda benzer uygulamaların tekrarını yapabilmek; daha fazla çocuğumuza ilham olabilmek üzere çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Ankara Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Op. Dr. Aziz Ahmet Surel

“Disney her yaştan hayranına yönelik efsane içerikleri ve yarattığı kahramanlarıyla hayata renk katan bir marka. Disney duvarlarımıza renk katmakla kalmadı. Hastanemizi ziyaret eden çocuklara ve onların ailelerine; iyileşme sürecinin en önemli unsurlarından saydığımız moral ve motivasyon kaynağı da sağlamış olacak. Böylelikle küçük misafirlerimiz hastanemizde kendilerini daha rahat hissedecek. Emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyorum.”

Ankara Şehir Hastanesi Çocuk Hastanesi’nde 7.40m x 2.62m ölçülerindeki Şehir temalı tasarımlar yer aldı. Alternatif boyutlar ve farklı temalı duvar resimleri; ilerleyen dönemde ülke genelinde farklı hastanelere ve/veya bakım evlerine hediye edilecek.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir