Doğanay Şalgam Mehmet Şef’le mor havuç hasadını başlattı

Şalgamı dünyaya sevdirmek için çalışıyor

Doğanay Gıda, Türkiye’de sadece Konya Ereğli’de üretilen ve şalgamın ana maddesi olan mor havucun ilk hasadını Şef Mehmet Yalçınkaya ile gerçekleştirdi.

Yalçınkaya “Şalgam mor havucun fermente olmasıyla üretilen çok lezzetli bir içecek. Şalgam tüketiminin özellikle gençler ve çalışanlar arasında son zamanlarda arttığını görüyoruz” dedi.

 ‘Hem muhteşem bir içecek hem de çok güzel bir yemek eşlikçisi’

Şef Yalçınkaya, mor havucun faydalarını da anlattı: “Lifli ve sert bir sebze. Mor havucu kesin, parmağınızı sürün, göreceksiniz ki rengin canlılığı ve baskınlığı ile parmak izi bile verebilirsiniz. Şalgamda renklendirici bulunmuyor, rengi tamamen mor havuçtan geliyor. Mor havuç diğer havuç türlerine göre çok daha fazla antioksidan içeriyor. Hep söylüyoruz, kırmızı-mor sebzeler çok faydalı. Mor havuç, su, kaya tuzu ve bulgur mayası ile  35 günde fermente ediliyor. Fermente olduğu için hazmı kolaylaştırıyor, mideyi şişirmiyor. Soframızdan yaz kış eksik etmememiz gereken bir içecek. Ayrıca 20 farklı yemeği şalgamla pişirmeyi denedik; özellikle kuskus, pilav gibi yemeklerde kullanılınca lezzeti katlıyor.”

Şalgamın genellikle et yemekleriyle tüketildiğini kaydeden Yalçınkaya, “Ayrıca bizim tencere yemeklerimizin yanında da çok yakışan bir içecek. Balıkla tüketimi de çok uyumlu.  Son dönemde gençlerde ve çalışan kesimde şalgam suyu tüketiminin arttığını görüyorum. Öğle yemeklerinde bile şalgam söylemeye başladılar ki, bu sofra kültürümüz için önemli” dedi.

Sahrap Soysal: Şalgam sağlıklı ve lezzetli bir içecek

Hasada katılan şef ve yemek yazarı Sahrap Soysal ise mor havucun yüzyıllardan beridir üretildiği, sarı havucun atası olduğunu belirtti. Soysal, “Mor havucun yemeklerde kullanımı da oldukça yaygın, çorbası, yahnisi ve dolmasının yapıldığını görüyoruz. Yemeklere de rengini veren mor havucun zamanla turşusu da yapıldı. Bu mayalanma ile beraber enfes şalgam lezzeti ortaya çıkmış. Şalgam özellikle fermente ve şekersiz bir içecek olduğundan oldukça sağlıklı. Ben yemeklerin yanında şalgamı sıklıkla tüketiyorum” diye konuştu.

Şalgamın yolculuğu mor havuç tarlasında başlıyor

Doğanay Gıda Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gözde Balkan ise şunları anlattı:  “Hasadı yapılan havuçlar fabrikamızda işlenmeye hazır hale getiriliyor. Bulgur ve kaya tuzu ile 35 gün boyunca fermente oluyor. Sözleşmeli tarım yaptığımız çiftçilerimize en iyi tohumu sağlıyoruz. Toprağın en iyi şekilde işlenip doğru zamanda hasat yaparak, kaliteli ve lezzetli şalgamı elde etmek için hassasiyet gösteriyoruz. Bu sayede Türkiye’de pazar lideriyiz. Dünyada da 40 ülkeye şalgam ihraç ediyoruz. Amacımız, bu geleneksel lezzetin özelliklerini, faydalarını anlatarak çok daha fazla tüketiciye ulaştırmak.”
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir