Sanal eğitime odaklanmada güçlük çeken çocuklara öneriler

Telefon dikkat dağıtabilir!

Yeni tip koronavirüs pandemisine karşı alınan önlemler dolayısıyla sanal ortama taşınan eğitim sisteminde odaklanma konusu önem taşıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi, süreci üç kısımla özetliyor: Ders öncesi, dersi dinlerken ve ders çalışırken…

Prof. Dr. Mesude Atay

Derslerin mümkünse sessiz, sakin ve üçüncü kişinin rahatsız etmeyeceği bir ortamda dinlenmesi önemli. Dersten önce not tutmak için kağıt ve kalemin hazır olması ve çocuklar için evde sınıf ortamı oluşturulması gerekiyor. Telefon sesinin ders öncesi kısılıp, dersten sonra açılmasında fayda var.

Online eğitim modelinde çocuklardaki odaklanma sürecini kontrol etmek için birçok tedbir alınmalı. Çocukların ders esnasında aktif olması, anlatılanları zihinlerinde canlandırmaları ve soru üretip dersin hocasına iletmeleri özellikle önem taşıyor. İşlenecek konu hakkında yapılacak kısa ön araştırmalar, çocukların dersi dinlerken konudan kopmamalarını sağlıyor. Çocukların kendi kurdukları cümlelerle not almaları gerekiyor. Sanal eğitimde çocukların hayallere daldığında, “Nasıl olsa kaçırdım” deyip tamamen kopmak yerine, yakaladığı yerden dinlemeye devam etmeleri gerektiğinin altı çiziliyor.

Çocuklar rahat ortamda çalışsın

Öncelikle çocukların net ve ulaşılabilir hedeflerini ankara escort belirlemeleri, ailelerin çocuklarının ders çalışma saatleri sırasında hayal dünyasına daldığını fark ettiklerinde çocuklarını fiziksel egzersize yönlendirmeleri tavsiye ediliyor. Uzmanlar tarafından çocukların çalışma ortamlarının rahat düzenlenmiş şekilde olması isteniyor. Masalarında dikkat dağıtıcı eşyaların da çalışmaya başlamadan önce kaldırılması vurgulanıyor.

Kitap okuma aktiviteleri yapılmalı

Koronafobi diye adlandırılan yeni ev süreci herkesi derinden etkiliyor. Çocukları salgın öncesinde olduğu gibi internet, akıllı telefonlar, TV ve tabletlerden uzak tutma kaygı ve çabasını devam etmesi gerektiğini vurgulayan İstanbul Bilgi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi  Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mesude Atay, boş vakitlerde kitap okuma aktivitelerinin yapılmasını öneriyor. Aile olarak senaryo yazmayla kısa filmler çekip, yakın çevrelerle paylaşmanın motive edici olduğunu belirten Atay, “Her gün devamı gelecek öykü ya da kısa bir roman yazılabilir. Home office çalışan ebeveynler aralarında iş birliği yaparak çalışmalı. Online kullanıma ücretsiz açılan ulusal ve uluslararası sanat galerileri, müzeler, kütüphaneleri ziyaret etmek için ev günlerinin iyi bir fırsat olduğu görülmeli” şeklinde konuştu.