35 YAŞINDAN ÖNCE YUMURTA DONDURMAK AVANTAJ SAĞLIYOR

SAAT İLERLİYOR ÖNLEMİNİZİ ALIN

Günümüzde eğitim ya da kariyer planları nedeniyle birçok kadın anne olmayı erteliyor. Ancak gelişen teknoloji sayesinde yaş ilerledikçe yumurta rezervi azalan kadınlarda erken dönemde yumurta dondurma uygulamasıyla üreme potansiyeli korunabiliyor.

Memorial Ataşehir Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Doç. Dr. Cem Demirel, yumurta dondurma işlemi hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Kadın yumurtalarının toplanarak ‘vitrifikasyon’ denilen yöntemle dondurulması ve saklanması, ilgi gösterilen bir yöntem haline geldi. Bu yöntem ile dondurulup daha sonra istenilen zamanda çözünen yumurtaların yüzde 85’i canlılıklarını muhafaza ediyor.

Dondurma işlemi ne kadar erken yaşta yapılırsa o kadar iyi.  35 yaş öncesi kadınlardan daha fazla yumurta toplanıp, dondurulabiliyor. Canlı kalım ve gebelik oranları yüksek seyrediyor.

Çalışan kadınlara kolaylık sağlıyor

Teknik; üreme hücrelerini ileride hamile kalmak için kullanmak isteyen çalışan kadınlar için büyük avantaj. Bunun yanı sıra en çok fayda görecek olanlar, kansere yakalanıp kemoterapi ya da radyoterapi nedeniyle yumurtalarını kaybetme riski taşıyan kadınlar. Ya da kansere yakalanmasa da potansiyel olarak yumurtaları yok eden gonadotoksik tedavi görecek kadınlardır.

Yaşın ilerliyor olması doğurganlığın kaybı için en önemli etkendir. Bu grubun içine henüz evlenecek bir eş bulamamış olan kadınlar da giriyor.

En az 8-10 döllenebilir yumurta dondurulmalı

Yumurta dondurma konusunda en sık karşılaşılan soru, ileride gebelik şansını en yüksek düzeye çıkarmak için kaç yumurta dondurulması gerektiğidir. Aslında bu konuda her yaş için farklı bir sayı vermek gerekir. Çünkü yaş ilerledikçe yumurtaların kromozom sayıları bozulur. Örneğin 40 yaşta, yumurtaların yüzde 80’i kromozomal olarak bozuktur. Ne kadar çok yumurta dondurulabilirse, gebeliğe ulaşma şansı da o kadar artacaktır. Fakat bilimsel çalışmalar bu konuda başarıyı yakalayabilmek için en az 8-10 olgun döllenebilir yumurtanın dondurulup saklanması gerektiğini gösterir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir