60 yaş üstü üç kadından birinde rahim sarkması görülüyor

Yaşla birlikte görülme sıklığı artıyor

Rahmin duvarından ayrılarak vajinaya doğru kayması rahim sarkması olarak tanımlanıyor. Rahim sarkması var olan idrar kaçırma problemini maskeleyebiliyor. Ya da idrar kaçırma birlikte görülebiliyor. Pelvik taban kaslarının düzenli çalıştırılması rahim sarkmasını önleyebiliyor. İleri evrelerde ise genellikle cerrahi olarak tedavi edilebiliyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Volkan Erdoğan, rahim sarkmasının nedenleri ve belirtileri hakkında bilgi verdi:

Doğum yapmış her yaştan kadında görülebilmekle birlikte 20’li yaşlarında vakalar da mevcuttur. Özellikle çok doğum yapan ya da zorlu doğum yapan kadınlar daha risk altındadır. Bununla birlikte yaşla doğru orantılı olarak sıklığı da artmaktadır. 40’lı yaşlarında olan kadınlarda her 4 kadından 1’inde görülürken 60’lı yaşlarda görülme sıklığı her 3 kadından 1’ine artmakta, 80’li yaşlara gelindiğinde ise bu oran her 2 kadından 1’e çıkmaktadır.

En önemli nedeni doğum

Rahim sarkması; uzun süren doğum, kilolu bebek doğurma öyküsü, çok sayıda doğum yapma, doğumun zorlu geçmesi ve dokuların yavaş yavaş fonksiyon kaybetmeye başladığı menopozal dönemde görülebilmektedir. Rahim sarkması belirtileri şöyledir; 

  • Vajina bölgesinde ele gelen şişlik ya da dışarı uzanan kitlesel bir doku
  • Rahmin tamamı ya da bir kısmının dışarı çıkması sebebi ile ele gelen kabartı
  • Ağır kaldırmak, ıkınmak gibi kendini zorladığı durumlarda rahim dışarı çıkıp zorlayıcı durum ortadan kalktığında tekrar içeri girerek bir süre belirti vermeyebilir.
  • İdrar kaçırmaya neden olabilir.
  • Kasık ağrısı ve cinsel fonksiyon bozukluğu görülebilir.
  • Kabızlık sorunu yaşatabilir.

Bu durum örneğin pazar ya da market dönüşü poşetlerin taşınması esnasında kadının vajinasından bir şey çıkma hissi ile kendini en iyi gösterir. Bu bahsedilen durumların hepsi rahim sarkmasının derecesi ile bağlantılıdır.

Rahim sarkması 2 şekilde tedavi ediliyor

Pelvik organ sarkmalarının tedavisi, ameliyatsız tedaviler ve ameliyatlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İkisi arasındaki ayrımı yapan hastanın kendisidir. Ameliyatsız tedavi seçenekleri fizik tedavi ve pesserlerdir. Pesser rahmi ve sarkan dokuyu yerinde tutan simide benzeyen silikon aletlerdir.

Kegel egzersizi, kadının evinde uygulayabileceği yöntemlerden biridir. Hastanede uygulanması gereken nöromusküler elektrik stimülasyonları gibi teknikler de vardır. Pilates ve yoga da pelvik tabanı güçlendirmek için hastalara önerilen aktivitelerdir. Ama tedavi edicilikten ziyade önleyici aktivitelerdir.

Rahim koruyucu ameliyatlar tercih ediliyor

Rahim sarkması ameliyatları kesisiz, vajinal yolla yapılabileceği gibi karından kapalı yöntemle laparoskopik veya robotik olarak da yapılabilmektedir. Tedavi; sarkan kompartmanın durumuna, hastanın yaşına, kondisyonuna ve hastanın isteğine göre belirlenmektedir.

Öncelik olarak rahim koruyucu ameliyatlar tercih edilmektedir. Fakat rahimde bir patoloji varlığında rahmin de alınıp kalan dokunun asıldığı ameliyatlar yapılabilmektedir. Bu operasyonlarda ya hastanın kendi dokusundan greft alınıp, organ yerine asılmaktadır. Veya mesh denilen sentetik yamalar ile hastanın organı leğen kemiğinin içindeki sağlam dokulara asılmaktadır. Ameliyat kararını ve zamanını belirleyen ana unsur hastanın bu durumdan duyduğu şikayettir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir