ADET AĞRILARINDAN KURTULMAK İÇİN NELER YAPMANIZ GEREKTİĞİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?

KADINLARA 10 ALTIN ÖNERİ

Her iki kadından birinde görülen adet ağrıları, fiziksel ve  ruhsal sorunları beraberinde getirebiliyor. Ağrının tipi ve şiddetine göre; egzersiz, sıcak uygulama, çeşitli bitki çaylarının içilmesi hatta cerrahi yöntemlere başvurulması gerekiyor.

Op. Dr. Nadide Korkut

Memorial Hizmet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Nadide Korkut, adet ağrıları ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Dismonere denilen adet ağrıları yaklaşık her iki kadından birinde görülüyor. Ağrılar; kasıklara, bacaklara ve bele yayılan kramplar şeklinde yaşanıyor. Bu ağrı ve kramplara; baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, halsizlik, ishal, sinirlilik ve bayılmalar da eşlik edebiliyor.

Sonradan gelişenlere dikkat!

Adetlerin oluşmasıysa birlikte ağrılar herhangi bir organik nedene bağlı olmadan yaşanabiliyor. Doğal bir süreç olarak kabul edilen ve Primer Dismonere denilen bu ağrılar, 20-25 yaşlarına kadar azalarak devam edebiliyor. 20-30 yaşlarında ortaya çıkan ve artarak devam eden Sekonder Dismonere denilen ağrılara ise şunlar yol açıyor.

 • Miyom
 • Endometriosiz yani rahim içini döşeyen ve her ay adetle birlikte dökülen tabakanın karın içinde başka yerlere yerleşmesi.
 • Yumurtalık kisti
 • Polip
 • Genital enfeksiyonlar
 • Servikal darlık
 • Rahim içi yapışıklık
 • Bası yapan tümörler

Ağrının gerçek nedenini ortaya koymak için jinekolojik muayenenin yanı sıra ultrasonografi, smear testi isteniyor. Ağrının nedeninin belirlenemediği durumlarda laparoskopik yöntemlerle karın içindeki rahatsızlıklar sorgulanmalı.

Ağrınızın nedeni miyomlar olabilir

Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlarla birlikte hormonal dalgalanmaların neden olduğu kasılmalar için doğum kontrol ilaçları kullanılabiliyor. Kontrol altına alınamayan ve altında farklı sorunların bulunduğu ağrılara genellikle miyomlar yol açıyor. 40 yaş sonrası her üç kadından birinde görülen miyomlar şiddetli ağrı ve kanamalar yapabiliyor. 5 cm. üzerinde olan miyomların genel anestezi altında miyemektomi yöntemiyle alınmasında fayda var. Cerrahi müdahalelere rağmen geçmeyen şiddetli ağrılar için Presakral Nevrektomi denilen rahim arka bölgesinden geçen sinirler kesilerek ağrıların beyne iletimi engellenebiliyor.

Adet ağrılarını hafifletmek için

 1. Sıcak uygulama yapın. Sıcak banyo, karın üzerine ısıtılmış havlu veya sıcak su torbası ağrıyı azaltabilir.
 2. Spor ve egzersiz yapılmalı. Yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi hafif spor ve egzersizler endorfin salgılamasını artırarak adet ağrısını azaltabilir. Sporcularda adet ağrılarına daha az rastlanır.
 3. Karın kaslarının kanlanmasını artırıp gevşeme sağlayan masajlar ağrıyı giderir.
 4. Akupunktur önemli bir alternatiftir. Belirli sinir bölgelerinde blokajlar yaparak; ağrı oluşturan yolakları keser.
 5. B vitamini, magnezyum takviyeleri ve balık yağı da ağrıları giderebilir.
 6. Papatya, civanperçemi, sarı kantaron, nane, adaçayı, aslan perçemi, safran, maydanoz suyu hem ödem atıcı; hem de kas kramplarını önleyici özelliklere sahiptir.
 7. Sigara içen kadınlarda adet ağrılarına daha fazla rastlanır.
 8. Uyku, meditasyon, yoga ve pilates kasların gevşemesini sağlayarak ağrı kontrolü açısından faydalı olabilir.
 9. Lifli gıdalarla beslenmek adet ağrılarını hafifletebilir. Adet ağrılarına baş ağrısı karında şişlik gibi sorunlarda eşlik ediyorsa tuzu kısıtlamak olumlu sonuç verebilir.
 10. Cenin pozisyonunda yatmak, ağrı kesici ilaç ve sıcak uygulamalarla birlikte olumlu sonuçlar yaratır.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir