Ailede tiroid kanseri geçmişi olan kişilerde risk 7 kat fazla

Yaşam kalitesini korumak için tiroid hastalıklarını önemseyin

Rahat bir nefes almak, konuşmak ve yemek yemek gibi basit günlük faaliyetler; tiroidin fonksiyonlarını yerine getirmemesi ve kansere yol açmasıyla eziyete dönüşebiliyor.

Boyunda şişlik, nefes darlığı, yutkunmada zorluk, ses kısıklığı, kilo artışı veya kaybı, cilt ve saç kalitesinde bozulma,  yorgunluk ve duygu durum bozukluğu, bu sorunların belirtisi olabiliyor. Düzenli tetkik ve doktor kontrolü ile bu sorunların üstesinden gelmek mümkün.

Prof. Dr. Özer Makay

Tiroide bağlı sağlık sorunlarının kontrol altına almanın kolay olduğunu ancak bunların giderek arttığını söyleyen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özer Makay;  Dünya Tiroid Günü’ne özel açıklamalar yaptı:

En sık papiller tiroid kanseri görülüyor

Kanser çeşitleri arasında bir tür var ki, son 10 yılda büyük bir ivme kazanarak liderlik yarışında ipi göğüslüyor. Tiroid kanseri, kadınlarda meme kanserinden sonra ikinci sırada geliyor. Bu artışın belki de en önemli sebebi ultrasonografi ve ince iğne biyopsisinin daha sık uygulanmasında yatıyor. Ancak aynı zamanda bölgesel ya da sistemik radyasyonun etkisi de yadsınamaz…

Ailede bu kanserin varlığı da etkili bir faktör. Özellikle birinci derece yakınında kanser olan olgularda, riski 7-8 kat artıyor. Bu, iyi diferansiye kanser denilen ve en sık görülen tipler için geçerlidir. Tiroid kanserleri içerisinde en sık görülen tipi ise papiller tiroid kanseridir.

Her nodüle ameliyatla müdahale etmek doğru değil

Ülkemizde her yıl yaklaşık 60 bin tiroid ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Bunların büyük bir bölümü kanser ya da kanser kuşkusu amacıyla yapılmaktadır. Tiroid nodülünün var olduğu her durumda ameliyat gerekmez. Nodül tespit edildiğinde de endişe etmek yerine kaliteli bir ultrasonografi ve gereğinde ince iğne biyopsisinin yapılması uygundur. Her nodül ameliyat gerektirmediği gibi her nodül de biyopsi gerektirmez. Nodül takibe alınırsa; düzenli aralıklarla muayene ve ultrasonografi yapılmaktadır. Takibe alınan hastaya mutlaka ilaç verilmeli düşüncesi de yanlıştır. Hastayı değerlendiren hekim, kan tahlillerine göre bu durumu da göz önünde bulunduracaktır.

Hangi tetkikler yapılıyor?

Vücudun orkestra şefi diye adlandırdığımız tiroid bezi; nodül geliştirmeye eğilimlidir ama tiroid hormon değerleri genelde bundan etkilenmez ve normal aralıklarda raporlanır. Tiroid değerlendirilmesinde, hasta sorgulaması ve fizik muayenenin ardından kan tahlilleri ile tiroidin fonksiyonu değerlendirilir. Ultrasonografi ise tiroid değerlendirmesinin steteskopu gibidir. Bu nedenle, yukarıda da belirtildiği gibi vazgeçilmezdir.

Tiroid nodülü yönetiminde ultrasonografi gibi ince iğne biyopsisi de rutin uygulamalardan biridir. Her ne kadar sık yapılıyor olsa da deneyimli bir uzman tarafından yapılması önemlidir. İşlem genelde lokal anestezi altında gerçekleştirmekte, yani işlem yeri bölgesel olarak uyuşturulmaktadır. Olası ağrı nedeniyle tedirgin olunmasına gerek yoktur. Sonuçta, bu işlemle elde edilen bilgiler sayesinde nihai olarak nodül ve hastanın sağlığı hakkında en doğru yol haritasının oluşması sağlanacaktır.

Ameliyatta tiroidin yarısı veya tümü alınabilir

Ameliyat halinde; tedavi şekli ve alternatifleri ile cerrahinin riskleri anlatılmalıdır. Ameliyatta bezin yarısının alınması yetebilir. Fakat boyun yan tarafındaki lenf bezlerini içeren ve tüm bezin alınması da söz konusu olabilir. Hangi tiroid kanserinde hangi ameliyatın uygun olacağını en iyi bir şekilde uzman hekim aynı şekilde hasta ve yakınlarına aktaracaktır.

Hasta bir gün sonra taburcu olabilmekte

Tiroid bezinin alındığı ameliyatlarda hastayı; evden gelip, geldiği gün ameliyat olup ve ertesi gün taburcu olduğu bir süreç bekliyor. En sık görülen komplikasyonlar ise ses kısıklığı ve kalsiyum düşüklüğü. Ancak unutulmamalıdır ki, bu komplikasyonların çoğu geçicidir. Her nodül ameliyat gerektirmese de değerlendirilmesi şarttır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir