Ailesinde akciğer kanseri olanlar için risk 2.4 kat daha fazla

Belirtiler hastalığın bölgesine göre değişiyor

Dr. Muharrem Tokmak

Akciğer kanseri, Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre tüm dünyada en yaygın görülen ve ölüme en çok yol açan kanser türü… Tüm ölüm nedenleri arasında, kardiyovasküler hastalıkların ardından ikinci sırada geliyor ve en sık 50-70 yaş aralığında görülüyor.

Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır İçerenköy Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Muharrem Tokmak, “Akciğer ve bronş sisteminin ağrı duyusundan yoksun olması ve genellikle ilk semptom olan öksürüğün sigara içen hastalar tarafından önemsenmemesi sonucu akciğer kanseri tanısı çoğunlukla ileri evrelerde konulmaktadır. Bu nedenle düzenli kontroller büyük önem taşır. Ailesinde akciğer kanseri bulunan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski 24. kat arttığı için daha dikkatli olmaları gerekir” diye konuştu.

Dr. Muharrem Tokmak, hem hastalığı hem de tedavi yollarını anlattı:

Yapılan araştırmalarda sigarayla akciğer arasında kuvvetli bir bağ kurulmuş olsa da vakaların yüzde 15’lik kısmını sigara içmeyenler oluşturmaktadır. Hekime başvuran hastaların belirtileri; hastalığın bölgesel, metastatik ya da yaygın olmasına göre değişir.

 • Öksürük: Vakaların yüzde 75’inden fazlasında vardır. Hava yolunda tıkanma, enfeksiyon ve akciğer dokusu üzerinde bası etkisinden dolayı gelişir.
 • Kilo kaybı: Yüzde 68 oranında görülen bu belirti, ilerlemiş kanser ve karaciğer metastazı durumunda görülür.
 • Solunum sıkıntısı: Yüzde 60 oranında görülen bu belirti büyük hava yollarının tümör ile tıkanması, plevra denilen akciğer zarlarının arasında sıvı birikmesi ve diyafram kasının felç olması sonucu oluşabilir.
 • Göğüs ağrısı: Yüzde 50 oranında görülür. Kanser göğüs duvarına yayılmış ya da sinirler tutulmuş olabilir.
 • Kan tükürme: Bu belirti, hastaların yaklaşık yüzde 25’inde görülür. Hava yolu tümör tarafından tutulur.
 • Kemik ağrısı: Yüzde 25 oranında ve kemik metastazı olduğunda ortaya çıkar.
 • Çomak parmak: Oksijenlenmenin azalması ve kemik reaksiyonları nedeniyle oluşur.
 • Ses kısıklığı: Ses tellerinin tutulumu nedeniyle olabilir.
 • Yutma güçlüğü: Yemek borusuna bası sonucu oluşur.
 • Daha nadiren olan belirtiler: Sırt ağrısı, sağ yan ağrı, epilepsi, boyunda ele gelen kitle, soluk alıp verirken ıslık sesleri benzer sesler duyulabilir.

Akciğer kanseri nedenleri

Kanserin gelişme riskini; sigaraya başlama yaşı, sigara içme süresi, içilen sigaranın tipi ve günlük tüketilen miktar etkiliyor.

 • Çevre: Endüstriyel ve çevresel faktörler, akciğer kanseri gelişimi açısından önem arz eder. Radon gazı, asbest, hava kirliliği, radyoizotoplar, ağır metaller ve hardal gazı gibi maddelere maruz kalmak ile akciğer kanseri arasında ilişki vardır.
 • Genetik: Kalıtsal etkenlerin akciğer kanseri gelişiminde etkili olduğu öne sürülüyor. Ailede akciğer kanseri olan birey varsa yakalanma riski 2.4 kat artıyor.
 • Virüsler: HIV enfeksiyonu olan kişilerde akciğer kanseri daha yüksek ihtimalle ortaya çıkıyor.
 • Radyasyon: Akciğer dokusuna zarar vererek bronş hücrelerin yapısında bozulmalara neden olabiliyor.

Tedavi yöntemleri

Temel olarak akciğerde 4 evre vardır ve hastalık ne kadar erken evredeyse tedavi olma şansı o kadar yüksektir. Erken dönemde tanı konulan hastalar cerrahi ile uzun yıllar yaşayabilmektedir. Hastalığın tedavisinde evre durumuna ve hücre tipine göre cerrahi, kemoterapi, radyoterapi, immunoterapi moleküler, hedefe yönelik tedaviler veya değişik kombinasyonları uygulanabilir. Uzun süren kemoterapi, hedefe yönelik tedaviler veya immunoterapiler bu evrelerde hastalığı uzun kontroller sağlayabilmektedir. Ancak tedavilere direnç gelişme ve ilerleme riski nedeniyle belirli aralarla radyolojik kontroller gerekmektedir. Sonuç olarak erken evrede yakalanan ve cerrahi olarak çıkarılabilen kanserlerde sağ kalım daha fazladır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir