Anneler kendilerine günde ortalama 1 saat 9 dakika ayırıyor

Fisher-Price’dan annelere keyifli bir mola

Fisher-Price’ın ‘Anneler Günü’ne özel gerçekleştirdiği araştırma sonucuna göre; annelerin yüzde 88’i, Covid-19 pandemisi sırasında ebeveynlik yapmanın her zamankinden daha yorucu olduğu konusunda hemfikir. Çocuklar kadar ebeveynleri de düşünen Fisher-Price, Anneler Günü’nde anneleri şımartıyor. Annelerin ihtiyacı olan dinlenme ve rahatlamayı desteklemek için ‘Mummy Me-Time’ kampanyasını başlatıyor.

Araştırmaya Türkiye genelinde bin anne katıldı; ‘Me Time’ yani kendine zaman ayırma konusu ele alındı. Annelerin 10’undan 9’u salgın sırasında ebeveynlik yapmanın daha yorgun hissettirdiğini; dinlenmeye daha fazla ihtiyaç duyduklarını ortaya koydu. Yüzde 51’i ise pandemi stresinden gecede ortalama 3 saat 25 dakika daha az uyuduğunu belirtti.

Annelerin ödülü uyku

Bir ebeveynin bebek sahibi olduktan sonraki ilk yıl kaybettiği uyku saati 663. Türkiye’de 0-7 yaş arasında çocuk sahibi annelerin yüzde 90’ı; anne olduktan sonra uykuyu ödül olarak görmeye başladıklarını söyledi. Annelerin yüzde 45’i, pandemi sırasında kendi ihtiyaçlarının öncesinde ailelerine veya işlerine öncelik verdiklerini söylüyor.

Ankete katılan annelerin 10’undan 4’ü; pandemi baskılarının da sonucu olarak sağlıklarına yeterince odaklanamadıklarını belirtiyor. Kendilerine ayırdıkları zamanlarda ise en çok sosyal medyada gezmeyi, çay/kahve içmeyi, müzik dinlemeyi, televizyon izlemeyi ve kitap okumayı tercih ediyor.

Annelerin yüzde 83’ü; “En büyük hediye, dinlenmek ve rahatlamak” dedi. Salgın sona erdiğinde yüzde 51’i arkadaşları veya partnerleri ile sinemaya gitmek istiyor. Yüzde 44’ü arkadaşlarıyla dışarıda bir gece geçirmeyi hayal ederken; yüzde 38’i ise dışarıda çocuksuz bir akşam yemeği yemek istiyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir