Antioksidan bombası olan yaban mersininin 10 faydası

Sindirim ve bağışıklık sistemlerini destekliyor

Mavi veya mor renkli, tatlı ve hafif ekşi bir tadı olan yaban mersini, düşük kalorisi ve yüksek lif içeriği ile oldukça besleyici bir meyve. C ve K vitamini, manganez ve antioksidanlar bakımından zengin.

Serbest radikaller olarak bilinen zararlı maddelerin vücutta birikmesini önlemeye yardımcı olarak cilt, bağışıklık sistemi ve kalp sağlığına faydalı bir meyve.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Derya Eren, yaban mersininin 10 faydasını anlattı:

  1. Antioksidanlar açısından zengin: Yaban mersini, serbest radikallerin sebep olduğu hücre hasarını önlemeye yardımcı antioksidan bileşikler açısından zengin. Mavi yaban mersini tüketimi, kansere karşı korunmada destek sağlamaktadır.
  2. Kalp sağlığına faydalıdır: Kalp sağlığı için faydalı olan flavonoidler ve lifler açısından zengindir. Flavonoidler, kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olan antioksidan bileşiklerdir.
  3. Beyin fonksiyonunu destekler: Beyin fonksiyonunu destekleyen fitokimyasallar içerir. Bu meyve ayrıca Alzheimer hastalığı ve diğer beyin hastalıklarına karşı koruyucu olabilmektedir.
  4. İnflamasyonu azaltmaya yardımcı: Yaban mersini, inflamasyonu azaltmaya yardımcı olan antioksidan içeriği ile romatoid artrit ve diğer iltihaplı hastalıkların tedavisine destek vermektedir.
  5. Bağışıklık sisteminine dost: C vitamini açısından zengindir. Bundan dolayı bağışıklığın güçlenmesine destek olmaktadır Düzenli olarak mavi yaban mersini tüketmek, soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlara karşı koruyucudur.
  6. Göz sağlığını koruyor: Göz sağlığı için faydalı olan antosiyaninler açısından zengindir. Antosiyaninler, göz hastalıklarına karşı koruyucu olarak bilinir.
  7. Sindirimi destekliyor: Yaban mersini, sindirim sağlığı için faydalı olan lifler açısından zengindir. Lifler, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olabilir.
  8. Kilo kontrolüne yardım ediyor: Düşük kalorisi ve yüksek lif içeriği ile kilo kontrolüne yardım etmektedir. Ayrıca bu meyve, metabolizmayı hızlandırmaya ve yağ yakımını artırmaya destek olmaktadır.
  9. Ruh sağlığına faydalı: Yaban mersini tüketmek, bilişsel fonksiyonların iyileşmesine yardımcı olabilmektedir. Özellikle bilişsel fonksiyon hızı düşük yaşlı kadınlarda, yaban mersini tüketiminin olumlu etkileri çalışmalarla gösterilmiştir.
  10. Kan basıncını düşürüyor: Yüksek tansiyon, kalp hastaları için önemli bir risk faktörüdür. Yaban mersini tüketmek, yüksek tansiyonu olan kişilerin tansiyonunu düşürüyor. Daha sağlıklı olmalarına yardım ediyor.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir