Arizon Medikal salgın sürecinde 150 milyon maske üretti

Merdiven altı maskelere dikkat!

Çin’de başlayarak tüm dünyaya yayılan Kovid-19 salgınına karşı korunma yöntemlerinden biri de maske. İş İnsanı Hasan Hüseyin Sarıbacak, pandeminin ilk ortaya çıkışından itibaren yayılma seyrini takip ederek 2020 Ocak ayında maske üretimine yatırım yaptı. Arizon Medikal markasını kuran Sarıbacak, Beylikdüzü’nde yer alan fabrikasında cerrahi maske üretimine başladı.

Arizon Maske Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özden

Arizon Maske Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özden, çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. Özden, “60 kişilik uzman ekibimiz ve 50 makine parkurumuz ile günlük 1 milyon adet üstünde maske üretim kapasitesine sahibiz. Hem yetişkinler hem de çocuklar için 3 katlı cerrahi maske, nano maske, pamuklu maske üretiyoruz. Şimdilerde KN95 model maskelerin üretimi için gerekli alt yapıyı oluşturuyoruz” şeklinde konuştu.

‘İkinci dalga riskine karşı önlemlerimizi alıyoruz’

“Maske üretimine ilk başladığımız ocak ayında ürünlerimiz toptancı firmalar aracılığı ile öncelikli olarak Çin’e gönderilmeye başlandı” diyen Özden, sözlerine şöyle devam etti: “Salgının tüm dünyaya yayılmasının ardından ülkemizdeki talepleri karşılamaya yönelik olarak tam kapasite ile üretime ağırlık verdik. Günde 1 milyon adet üzerinde maske üretimi gerçekleştirdik. Şimdilerde Irak, İran ve Avrupa ülkelerine de ihracat yapan toptancı firmalar aracılığı ile maske gönderimi yapıyoruz.”

Sonbahar dönemi okulların açılacak olması ve çalışan büyük bir kesimin de tekrar ofislerine dönecek olmasıyla birlikte toplu taşıma kullanımının artacağına dikkat çeken Mehmet Özden, “Olası bir ikinci dalga beklentisi için biz firma olarak stok konusunda titiz davranıyoruz. Bu nedenle de üretim planlamamızı bu sürece göre organize ediyoruz” dedi.

‘Maske kullanımı konusunda duyarlılık devam etmeli’

Arizon Maske Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özden, “Vatandaşlarımız maske takma konusunda duyarlı ancak yine de çok bilinçli değil. Özellikle hava sıcaklığının artmasıyla birlikte maske kullanımının zorunlu olduğu 56 ilimizde maskelerin çene altına takıldığını gözlemliyoruz. Bu, salgının bulaşması açısından çok tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor” uyarısında bulundu.

Doğru maske seçimi hakkında da konuşan Özden, “Merdiven altı üretimle ve açıkta satılan maskeler halk sağlığı için güvenli değildir. Maskenin kendi hijyeni kadar üretim aşamasındaki hijyen koşulları da oldukça önemlidir. Biz vatandaşlarımıza paketli maske almalarını ve mutlaka etiketine göz atmalarını öneriyoruz. Buna göre Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı, ISO ve CE belgelerine sahip, 3 katlı ve yüksek filtrasyonlu ve burun kısmı demirli olan maskelerin tercih edilmesi sağlıklı kullanım açısından daha uygun olacaktır. Firma olarak bizim önceliğimiz, maskenin hijyenik bir ortamda imal edilmesi sağlamak ve son kullanıcıya kadar olan zaman dilimini de hassasiyetle takip ederek yine güvenli bir kullanım imkanı sağlamaktır” diyerek sözlerini noktaladı.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir