Aşırı terleme hastalığı Hiperhidroz tedavi edilebilir bir sorun

Botoks ve kürataj yöntemi uygulanabilir

Sadece sıcak ortamlarda değil, gün içinde stres gibi etkenlerle de yaşanan aşırı terleme sorunu, sosyal hayatı olumsuz etkiliyor. Koltuk altı, baş bölgesi, ayak ve elde görülen aşırı terlemeye Hiperhidroz deniyor.

Aşırı terleme hastalığında en sık yaşanan sorunlar arasında, yoğun koltuk altı terlemeleri, ter kokusu, kıyafette renk değişimi, tokalaşmak istemeyecek kadar el içi terlemeleri, ayak terlemeleri, ayakta koku problemi, kalabalıkta ayakkabı çıkaramama durumu ve yoğun baş bölgesi terlemeleri yer alıyor.

Op. Dr. Evrim Uçkunkaya

Estetik, Plastik ve Rekontrüktif Cerrahı Op. Dr. Evrim Uçkunkaya, Hiperhidroz hastalığı ile bilgi verdi ve tedavi yöntemlerini anlattı.

Sosyal ve psikolojik boyutlarıyla günümüzde ciddi bir sorun olan Hiperhidroz, bölgedeki ter bezlerinin diğer ter bezlerine oranla daha fazla ter üretmesidir. Aşırı terleme sorunu, çok kolay bir şekilde tedavi edilebilen dermatolojik bir hastalıktır.

Aşırı terleme için önerilen çözümlerden biri olan botoks’u, baş bölgesine 10 dakika, koltuk altlarına 15 dakika, eller ve ayaklara 15’er dakika uygulamak mümkün. Bölgede herhangi bir kızarma, morarma, ağrı da olmadığı için kişi sosyal hayatına hemen kaldığı yerden devam edebiliyor. İşlemin faydası, 7-10 gün içerisinde kendini gösteriyor.

Bir diğer çözüm Kürataj Yöntemi

Küretaj denilen bir yöntemle koltuk altlarında yer alan ter bezleri temizlenebilir. Genel anestezi ile koltuk altına yapılan küçük bir kesi ile ter bezlerini alınır. Ancak hepsinin tamamen temizlenememesi gibi durumlar olabilir. Koltuk altına cerrahi bir müdahalede, lenfatik sistem çok çabuk etkilenebilir ve aşırı ödeme, şişlik ve morluklar ortaya çıkabilir. Ayrıca, cerrahi müdahalenin ertesi ağrılı bir süreçtir. Hasta, 1-3 gün sonra sosyal hayatına geri dönebilir.

Terlemeyi kesmenin yan etkileri var mı?

Aşırı terleme tedavisinde uygulanan botoks enjeksiyonlarının herhangi bir yan etkisi yok. Ancak elde ve ayakta sinirler çok yüzeydedir, yanlış yapılan uygulamalarda sinir hasarları olabilir. Bu ortadan kaldırılabilir bir sorundur ama yine de istenen bir durum değildir. Bir bölgedeki terlemenin botoks ile yok edilmesi, başka bir bölgede terleme artışına sebep olmaz.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir