Bal sadece besin olarak değil cilt sağlığı için de öneriliyor

Cildin nemi için önemli

Balın faydaları saymakla bitmiyor. Doğal bir prebiyotik olan bal, vücuttaki yararlı hücreleri artırıyor. Bazı kanser risklerini azaltıyor, öksürüğe iyi geliyor ve enerji veriyor. Sadece besin olarak değil, cilt sağlığı için de öneriliyor.

Bal cildi nemlendiriyor, besliyor, temizliyor ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlıyor. Balın cildi güzelleştirmedeki sırrını Dermatoloji Uzmanı Dr. Yeşim Tekin anlattı:

Balın en önemli özelliklerinden biri, ciltte suyu tutucu ve muhafaza edici olması. Dolayısıyla kozmetik ürünlerde de deriyi nemli tutmada ve kuruluğun önlenmesinde kullanılıyor. Eski yıllardan beri bal ile sütün karıştırılarak anti-aging amacıyla kullanıldığı da bilinmektedir. Bal aynı zamanda antioksidan özelliği ile de güneş ışınlarına bağlı olan DNA hasarını önleyebiliyor.

Sadece besin olarak düşünülmemeli

Asidik özelliği, çok sayıda enzim içermesi, anti-inflamatuvar etkisi ile akneli ve yağlı ciltlere de uygun. Piyasada bal içeriği olan çok sayıda kozmetik ürün var. Bal, doğrudan yüze maske şeklinde uygulanabilmektedir. 15-20 dakika bekledikten sonra durulayabilirsiniz.

Yara iyileştirmede hızlandırıcı etki

Son yıllarda balın yara iyileşmesindeki rolünü araştıran çok sayıda çalışma var. Ama balın yara bakımında kullanımı MÖ 2600-2200 yıllarında Mısır’a dayanıyor.

Özellikle enfekte yaralarda, yüzeyel yanıklarda, bası yaraları ve diyabetik ayakta etkili olduğu çalışmalarda görülmektedir. Ayrıca balın yara iyileşmesini hızlandırıcı özelliği var. Dolayısıyla bal içeren yara örtülerinin yüzeyel yanıklarda sık kullanılan gümüş sülfadiazin kadar etkilidir.

Saçta kepeklenme ve dökülme problemlerinde de etkili

Bir diğer çalışmalarda balın, saçlı derideki  kepeklenme, kaşıntı ve buna bağlı saç dökülmesinde artış görülen hastalara da iyi geldiği ortaya çıktı. Gün aşırı şeklinde, ılık su ile yüzde 90 oranında seyreltilerek saça uygulandı. 3 saat bekledikten ve iyice durulandı. Hastaların kepeklenme, kaşıntı ve buna bağlı gelişen saç dökülmelerinde klinik olarak anlamlı bir gerileme fark edildi.

Meme ve baş-boyun kanserleri için radyoterapi alan hastalarda cilt ve mukozadaki toksik etkileri iyileştirmede rolü olduğu kanıtlandı. Vitamin, mineral, enzim gibi maddeler içeren bal, cilt sağlığı ve hastalıkları için alternatif bir tedavi olarak kullanılabilmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir