Böbrek hastaları COVID-19 enfeksiyonundan nasıl korunmalı?

Mutlaka maske takmaları gerekiyor

COVID-19 enfeksiyonu dünya genelinde salgın haline geldi. Böbrek tutulumunun bu enfeksiyonda sık görüldüğünün tespit edildiğini söyleyen Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, gelişebilecek akut böbrek hasarının, yaşam kaybı riski için bağımsız bir belirleyici olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Gülçin Kantarcı

Kronik böbrek hastalığı olanlarda bu enfeksiyonun genel etkileriyle ilgili henüz yeterli çalışma bulunmadığını söyleyen Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, “Kronik böbrek, diyaliz ve böbrek nakli hastalar ile bağışıklık sistemi baskılanmış olanların korunmasını sağlamalıyız” dedi.

Kalabalık ortamlara girilmemeli

Böbrek hastalarının bu dönemde mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanmamaya özen göstermeleri gerekir. Eğer zorunlu olarak toplu taşıma araçlarına binilecekse mutlaka önlemler alınmalı. Maske kullanılmalı ve el dezenfektanıyla eller temizlenmeli. Bu kişiler, yurtdışına yolculuğa çıkmamalı ve son iki hafta içinde yurtdışından gelen kişilerle temastan kaçınmalı.

Organ nakli olmuş ve nefrit nedeniyle bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanan hastalar, acil tıbbi gereklilik dışında hastanelere ve sağlık kuruluşlarına gitmemeli. Hastalar, ilaç dozları ve gelişen klinik durumlarıyla ilgili bilgileri telefon veya e posta ile yürütmeli.

Merkez önceden bilgilendirilmeli

Hastalık belirtisi bulunan, organ nakli olmuş ya da diyaliz hastalarının ilgili merkezlere ya da diyaliz ünitelerine gitmeden önce mutlaka telefonla bilgi vermeleri gerekir. Tedavi gördükleri ünitelerinin yönlendirmelerine göre hareket etmeleri ve mutlaka maske takmaları lazım.

Bu enfeksiyonun ilk başladığı ve en yaygın görüldüğü Çin ve Tayvan’da Nefroloji Dernekleri son zamanlarda COVID-19 salgını sırasında diyaliz üniteleri için hazırladığı rehberde diyaliz ünitesinde hastaların maske takmasını önermektedir. Kullanılan maskeler her zaman ağzı kapaklı çöplere atılmalıdır. Maske takma ve çıkartma sonrası eller 30 saniye süreyle sabun ile yıkanmalıdır.”

Viral salgınlardan korunmak için neler yapılmalı?

  • Doktorunuz öneriyor ise her yıl grip aşısı olun.
  • Evinizi günde 2 kez havalandırın.
  • Ellerinizi sık sık sabun ve su ile 30 saniye yıkayın ya da alkol bazlı bir el temizleyicisi kullanın.
  • Elleriniz ile yüzünüze temastan kaçının.
  • Öksürük, hapşırık gibi solunum belirtileri olan kimselerden en az 2 metre uzak durun.
  • Gün içinde boğazınızı kurutmamaya özen gösterin ılık şekersiz içecekler için.
  • Hastalık bulgularınız var ise (ateş, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı ya da vücut ağrısı) veya grip benzeri belirtileriniz varsa mümkün ise evden çıkmayın.
  • Öksürük ve hapşırıklarınızı bir mendil ile kapatın, kullanılmış mendilleri ve maskeleri kapaklı çöp kutularına atın.
  • Temas ettiğiniz yüzeyleri (telefon, bilgisayar, tabletler dahil) ve eşyaları temizleyin ve dezenfekte edin.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir