Covid-19 erkek sağlığını olumsuz etkiliyor olabilir mi?

Sertleşme bozukluğu her 10 erkekten 1’ini etkiliyor

Yeterli sertlik düzeyine ulaşamama ve bu düzeyi sürdürememe sorunu olan sertleşme bozukluğu, her 10 erkekten 1’ini etkiliyor. Erken boşalma ya da kısırlık ile de karıştırılabilen hastalık 40 yaş üstü erkeklerde sık görülen bir sorun.

Doç. Dr. Hakan Özveri

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Özveri, Cinsel Sağlık Günü kapsamında, COVID-19 dönemine özel açıklamalarda bulundu.

40-70 yaşları arasında erkeklerin yaklaşık yüzde 30’unda görülen sertleşme bozukluğunun (erektil disfonksiyon) görülme sıklığı ilerleyen yaşla birlikte artış gösteriyor. Çoğu erkeğin hayatının belli dönemlerinde, özellikle de stres altındayken ya da erkek ciddi bir hastalık geçirdiği zaman sertleşme ile ilgili sorunlar yaşanabiliyor.

Yılda ortalama 112 kez

Dünya Seksoloji Enstitüsü’ne göre, haftada iki kez cinsel ilişki sağlıklı bir cinsellik için yeterli. Ama bu çiftlere göre değişkenlik gösterebilir. Bu konuda Kinsey Enstitüsü’nün de araştırmaları var. Enstitüye göre sağlıklı bir cinsel yaşam için çiftlerin bir yılda ortalama 112 kez cinsel ilişkide bulunduğu ortaya kondu. Çiftlerin bunun için en aktif çağları 20-50 yaş arası olmakla birlikte, cinsellik daha ileri yaşlarda da devam ettirilen ve genel sağlığa her yönden pozitif katkı sağlayan bir aktivite.

üzenli bir cinsel yaşamı olmayan kişinin immün sistemindeki birtakım biyokimyasal maddelerin, belirteçlerin bozulduğu görülüyor. Pandemi sürecini yaşadığımız son altı ayda immün sisteminden çok bahsediyoruz, sağlıklı ve başarılı seksüel aktivitenin bu anlamda günümüzde daha da önem kazandığını söylemek yanlış değil. Özellikle depresyonlu, yüksek anksiyeteli hastalarda psikolojik iyilik halinde artış olduğu gösterildi. Bu kişilerin çok daha rahat uyudukları, post travmatik stres dediğimiz psikolojik travma sürecini daha rahat atlattıkları gözlemlenmiştir.

Seksüel aktivitenin sağlığa etkileri

Sertleşme bozukluğu sorununun, erkeklerde bazı kalp damar sistemi hastalıklarının, nörolojik ve endokrin hastalıklarının erken belirtisi olduğunu çalışmalardan biliyoruz. Seksüel olarak aktif olmamak literatürde kanserle bile ilişkilendirilmiş. Cinsel yaşamı aktif olmayan kişilerde majör bir cerrahi geçirme riskinin arttığı, mental sağlığın kötüleştiği, bilişsel fonksiyonların bozulması, kolesterol, hipertansiyon, şeker hastalığı, kardiyovasküler bütün bunlarda cinsel olarak inaktif olmanın bir negatif etkisinin olduğu söyleniyor ve seksüel tatmin yaşayan kişinin yaşamdan aldığı tatminin de bunu gösteren iyi bir belirteç olduğundan bahsediliyor. Seksüel aktivite, sağlıklı cinsel yaşamın sağlığımız üzerinde fark etmesek de çok önemli etkileri olduğunu gösteriyor.

Psikolojik ve fiziksel etkenler rol oynuyor

Sertleşme sorununun nedenlerini üç ana grupta toplamak gerekiyor. Bir numaralı etken psikolojik nedenler, iki  numara fiziksel sebepler ve üçüncü ise psikolojik ve fiziksel nedenlerin kombine olduğu durumlar. Psikolojik nedenler arasında bir numara stres ve endişe. Özellikle pandemi döneminde işsizlik sorunu arttı. İşten kovulduktan sonra erkeğin ani sertleşme sorunu yaşaması çok şaşırtıcı değil. Aslında burada fiziksel olarak erkeğin penisinde ereksiyonu sağlayan mekanizmaların normal olduğunu biliyoruz ancak beynin penise gönderdiği sinyallerin yavaşlaması, zorlaşması partneri ile olan cinsel performansını da etkiliyor.

Sertleşme bozukluğunun tedavisi mümkün

Bu rahatsızlığın tedavisinde özellikle 1998 yılında ilk defa ağızdan tablet olarak alınabilen moleküllerin bulunması ile büyük yol kat edildi. Damar, sinir sistemi hastalığı, hormonal bozukluk gibi durumlarda ilaçların yaygın kullanımı söz konusu. Üroloğun ön değerlendirmesi sonrasında eğer bazı sorgulamalar sonucunda partnere yönelik bir problemden de bahsediliyorsa bir kadın doğum uzmanı değerlendirmesi de alınabilir. Ayrıca sorunun altında psikolojik problemler ya da ilişki sorunları varsa cinsel terapistlerden yardım alınabilir.

Covid-19 erkekte testis tutulumuna neden olabilir 

Covid-19 çeşitli organları tutabilen bir virüs. Erkekte özellikle virüslerin testisi tutabildiğini biliyoruz. Yapılan çalışmalarda virüsün erkekte testise de geçtiği ve testis tutulumuna sebep olduğunu görmekteyiz. Dünyada farklı ülkelerde süren araştırmalar var. Kesin konuşmak zor olsa da bazı çalışmalar Covid-19 döneminde erkekte ya da çiftlerde cinsel aktivitede azalma ve cinsel isteksizlikten bahsediliyor. Cinsel ilişki yakın temas gerektirir. Hiçbir semptomu olmayan ama virüsü taşıyan kişilerin yakın temas içerisinde bunu bulaştırıp bulaştırmadığı konusu önemlidir. Çünkü öpüşme gibi aktivitelerle tükürükten geçtiğini biliyoruz ancak cinsel ilişki ile geçtiğini gösteren çalışmalar henüz yok. Cinsel yaşamda yakın temas nedeni ile bu virüsün bulaşması söz konusu olabilir. Hastalığı geçiren kişinin, testi pozitif çıktığı andan itibaren 28 gün süre ile cinsel ilişkiden uzak durması öneriliyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir