Covid 19 ile alerjik rinit belirtilerini ayırt etmenin yolları

Alerjik rinit mi? Covid mi? Soğuk algınlığı mı?

Havaların ısınmasıyla artan polen ve akarların duyarlı kişilerde ortaya çıkardığı semptomlar, koronovirüs belirtileriyle karıştırılabiliyor.

Polen mevsiminin başlamasıyla alerjisi olan hastalarda, şikayetlerin Covid-19’a bağlı olma endişesi de beraberinde geliyor. Ortamda artan polen ve akar miktarları alerjide tipik olarak görülen, burun, göz ve solunum şikayetlerinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu bulgular ise Covid-19 belirtileri ile karışabiliyor.

Alerjik rinitin dünya nüfusunun yüzde 20-40’ını etkilediğini belirten Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği, Alerjik Rinit Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Figen Gülen; “Toplumumuzda her 4 kişiden 1’inin alerjik hastalıklardan etkilendiğini göstermektedir. Alerjik rinit, enfeksiyon dışı en sık karşılaştığımız rinit nedenidir” dedi.

Koronavirüse maruz kalındıktan sonra 2-14 gün içinde ateş, kuru öksürük, halsizlik, baş ağrısı, boğaz kuruluğu ve nefes darlığı görülmektedir. Alerjiler tipik olarak, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi şikayetlere sebep olurken, koronavirüs ve gribal enfeksiyonlarda olduğu gibi ateşe yol açmazlar.

Günümüzde alerjinin kesin tedavisi, aşı… Duyarlı olunan ve klinikten sorumlu alerjenin, hastaya gittikçe artan dozlarda uygulanmasıyla tolerans sağlanır. En sık, polen ve akarla yapılmaktadır. Sadece alerji uzmanının uygulayabildiği bu tedavi, cilt altı ve dil altı olmak üzere, iki şekilde yapılabilir ve en az 3-5 yıl sürelidir.

Alerji tedavilerinde kullanılan ilaçlar, enfeksiyona yatkınlık yapar mı?

Steroid içeren ilaçların, koronavirüs bulaşma riskini arttırdığına dair hiçbir kanıt bulunmamaktadır.  Hastalar kullandıkları ağız, burun ya da nefes yoluyla alınan steroid içeren ilaçlara, kullandıkları dozlardan devam etmelidirler. İlaçları kesmenin, alerji ve astım atak riskini arttırabileceği unutulmamalıdır.

Alerjik rinit ve soğuk algınlığı farkı nedir?

  • Alerji hastalıkları, bağışıklık sistemimizin çeşitli alerjenlere karşı tepkisinden kaynaklanan, bulaşıcı olmayan bir durumdur.
  • Alerjik rinit bulaşıcı değildir. Koronavirüs dahil viral enfeksiyonlar, öksürük, hapşırık ve yakın kişisel temas ile bulaşmaktadır.
  • Alerjik rinit, kalıtsal özellik gösterir, yani ebeveynlerde de genelde alerjik şikayetler mevcuttur, enfeksiyonlar kalıtsal değildir.
  • Alerjik rinit, ev tozu akarı, polenler gibi alerjenlerle karşılaşınca gelişmektedir. Soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlar, virüs veya bakteri gibi mikroorganizmaların solunması sonucu gelişir.
  • Alerjik rinit belirtileri, 15 günde uzun sürebilir ve her yıl tekrarlayabilir. Enfeksiyon belirtileri, genellikle 7 günden daha kısa sürer ve her yıl aynı zamanda tekrarlamaz.

Hasta ne zaman koronavirüs veya viral enfeksiyondan şüphelenmeli mi?

Alerjik rinitli hastanın her zamanki alerji şikayetlerinden farklı olarak gelişen ateş, öksürük, baş ağrısı, geniz akıntısı, halsizlik gibi şikayetler, enfeksiyon belirtisi olabilmektedir. Bu tarz belirtilerde alerjik rinit hastaları en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Soğuk algınlığı, grip ve koronavirüs enfeksiyonu açısından tetkik edilmelidir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir