COVID-19 salgını sırasında et tüketiminde dikkatli olunmalı

Yeterince pişmemiş gıdalar risk yaratabilir

Neredeyse hayatımızın tamamında değişikliğe yol açan COVID-19 salgını nedeniyle evimize giren gıdalar ve bunların nasıl temizlenmesi gerektiği daha da kazandı. Koronavirüs günlerinde gıda güvenliğinin önemine vurgu yapan Bahçeşehir Üniversitesi Gastronomi Bölüm Başkanı Gıda Mühendisi Dr. Zeynep Tacer Caba, özellikle et ürünlerinde el temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Caba, “Çiğ ve yeterince pişirilmemiş gıdalar, mikrobiyolojik olarak risk kaynağı olabilir” dedi ve önemli uyarılarda bulundu:

Dr. Zeynep Tacer Caba

Gıdaları temizlemeden önce ellerimizi en az 20 saniye boyunca sabunla ve ılık su ile yıkamalıyız. Özellikle et ve et ürünlerine dokunduktan sonra da mutlaka bu şekilde el temizliğimizi gerçekleştirmeliyiz. Çiğ meyve ve sebzeleri kabuklarını soymadan, mutlaka akan temiz suyun altında ovarak yıkamalıyız. Gerekli durumlarda yüzey temizliği için fırça da kullanılabilir. Çiğ sebze ve et, pişmiş yemek gibi gıdalarda farklı mutfak ekipmanları kullanılması yoluyla bunlar arasındaki olası çapraz bulaşmaları engellemeliyiz. Özellikle çiğ gıdalar ve yeterince pişirilmemiş (merkezi sıcaklığı en az 15 saniye 74°C olacak şekilde pişirilmeli) hayvansal gıdalar mikrobiyolojik olarak daha fazla risk taşır.

Ambalajların bozulmamasına dikkat edin

Ulusal ve uluslararası resmi kuruluşların açıklamalarına göre COVID-19 etkeni olan SARS-CoV-2 virüsü, insanlara enfekte bir kişinin ağızdan veya burnundan gelen öksürük ve hapşırma damlacıkları ya da bu damlacıkların bulunduğu yüzeylere temas yoluyla bulaşmaktadır. Gıda bu anlamda enfekte kişilerin solunum damlacıklarının bulunduğu bir yüzey olabilir. Ancak şu ana kadar gıda kaynaklı ankara sınırsız escort bir bulaşma bulgusu bulunmamaktadır. Gıda güvenliği ve etkili hijyen uygulama kurallarının gıda zincirinin tüm aşamalarında uygulanması azami önem taşımaktadır. Gıda ürünlerinin soframıza gelene kadar tüm aşamalarında güvenlik kurallarına uygun üretildiğinden ve ürünlerin ambalaj bütünlüğünün herhangi bir aşamada bozulmamış olmasına dikkat etmek gerekir.

Dışarıdan sipariş vermek güvenli mi?

COVID-19 hastalığı için gıda kaynaklı bulaşma bulgusu bildirilmediğinden yemek siparişi verilebilir. Ancak, enfekte olan personel ile temasın gıda zincirinin her aşamasında engellenmiş ve gıda ile temas eden her türlü yüzeyde (ambalaj dahil) hijyen şartlarının sağlanmış olduğundan emin olunması büyük önem taşımaktadır.