Kemoterapi ihtiyacı önümüzdeki yıllarda azalacak mı?

Tümör analizleri yeni bilgiler veriyor

Kanser tedavisinde hedefe yönelik tedaviler her geçen gün daha çok önemli hale geliyor. Önümüzdeki yıllarda kanser tedavisinde daha az kemoterapi ve daha çok akıllı ilacın kullanılabileceğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, “Daha erken dönemde hastalara tanı koyabileceğiz, daha az ameliyata gerek olacak ve ilaç tedavisiyle daha çok başarılı sonuçlar alabileceğiz” açıklamasında bulundu. Prof. Turhal, şöyle devam etti:

Prof. Dr. Serdar Turhal

Bunun önümüzdeki dönemde akciğer, meme, kalın bağırsak gibi tümörlerde faydalı olmasını bekliyoruz. Kandan alınan likit biyopsi ile kanser tanısının daha erken konulmasını bekliyoruz. Tümörler üzerinde yapılan analizler sayesinde yeni bilgilere sahip oluyoruz. İlaçların en ideal kullanma şekliyle ilgili de her geçen gün daha fazla bilgi ulaşıyor. Hedefe yönelik tedaviler, kanser hücresinin çoğalma yolunu bloke edebiliyor. İnsan genom projesi 2013 yılında tamamlandı. Kullanılan teknoloji ile hangi moleküler genetik bozukluklarla kanser hücresinin çoğaldığını anlamak mümkün oldu. Kanser hücrelerinin kontrolsüz çoğalmasına yol açan 800’ün üzerinde genetik değişiklik saptandı. Kanser hücrelerinin çoğalma yolunu buldukça, o yolu durduracak ilaçlar keşfetmek mümkün hale geliyor.

Yeni nesil dizileme analizi

Yeni nesil dizileme analizi ile tümörlü parçayı alıp hangi yollarla çoğaldığını keşfettik. Tercihen hastanın en son ortaya çıkan tümör dokusunun bir parçası patoloji laboratuvarına gönderilir ve genlerden hangisinin bozuk olduğuna bakılır. Bu analiz bize hangi genetik yol üzerinden tümör hücresinin çoğaldığını ve hangi ilaçlar ile o yolu bloke edebileceğimizi gösteriyor.

Özellikle hastadan parça alınamayan veya parça almanın güç olduğu durumlarda likit biyopsi büyük kolaylık sağlıyor. Bu yöntem ile parça alınmasına gerek kalmadan kan analizi yapılır. Özel makinelerde bu kan analiz edildikten sonra tümör ile ilgili özellikler öğreniliyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir