Covid-19 virüsü hamilelerde daha mı ağır seyrediyor?

Pandemide hamilelerin en çok sorduğu 6 soru

Anne adayları, Covid-19’un hem bebeklerini hem de kendi sağlıklarını tehlikeye atabileceği için endişe duyuyor. Hamilelik döneminde bağışıklık sistemi bir miktar baskılandığından solunum yolu enfeksiyonlarına daha fazla yakalanabiliyorlar. Ancak basit ama etkili tedbirlerle hem Covid-19 hem de mevsim hastalıklarından korunmak mümkün.

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sinem Demircan; “Yeni koronavirüs hastalığı, solunum yolu enfeksiyonu dışında anksiyete, depresyon gibi psikolojik problemleri de beraberinde getirmektedir. Anne adayları da bu gibi psikolojik problemlere hamileliğin getirdiği fizyolojik ve ruhsal değişiklikten dolayı zaten yatkındır. Korunmak için tedbirler alırken; psikolojik açıdan ihtiyaçları varsa destek almayı da ihmal etmemeliler” dedi.

Sinem Demircan, pandemi sürecinde hamilelerin en çok sorduğu 6 soruyu yanıtladı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

SORU: Hamilelikte Covid-19 enfeksiyonu hamile olmayanlara göre daha mı ağır seyrediyor?

CEVAP: Şu ana kadar yapılan bilimsel çalışmalar, hamilelikte yeni koronavirüs hastalığının seyrinin, hamile olmayan kadınlarla benzer olduğunu ortaya koyuyor. Yani hamile olmak tek başına kişiyi riskli gruba dahil etmediği gibi, mevcut çalışmalara göre Covid-19 enfeksiyonunun seyrini de kötüleştirmiyor. Covid-19 pozitif olan kadınların çoğunun hastalığı hafif geçirdiği tespit edilmiştir. Bu da hastaların yaklaşık yüzde 85’ini oluşturur.

SORU: Covid-19 enfeksiyonu hangi gruptaki hamile kadınlarda daha ağır seyredebilir?

CEVAP: Anne adayının eğer hamilelikten bağımsız kronik hastalıkları varsa, enfeksiyon ağır seyredebilmektedir. Bu hastalıkları sıralayacak olursak; diyabet, hipertansiyon, ileri evre astım, kalp hastalıkları, kanser, orak hücreli anemi, kronik karaciğer hastalıkları ve kronik böbrek hastalıklarını sayabiliriz. Bu gibi kronik hastalıkları olan hamilelerde Covid-19 enfeksiyonu ağır seyredebilmektedir.

SORU: Covid-19 enfeksiyonu düşüğe neden olur mu?

CEVAP: Yeni bir hastalık olduğundan dolayı elimizdeki veriler kesin konuşmak için yeterli değil. Ancak şu ana kadar yapılan araştırmalar Covid-19 enfeksiyonunun hamilelikte düşük nedeni olduğunu göstermemiştir.” diyor.

SORU: Hamilelerde hangi şikayetler varsa Covid-19 pozitif olacağından şüphelenilmelidir?

CEVAP: Covid-19 enfeksiyonu bulguları tüm toplum için hamile olsun ya da olmasın benzerdir. Yani; belirtiler arasında ateş, nefes darlığı, öksürük, yaygın kas ağrısı, yorgunluk gibi semptomları sıralayabiliriz. Hamilelerde Covid-19 enfeksiyonu için farklı bir bulgu tanımlanmamıştır. Üstelik ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi bulgular, hamile olmayan kişilere göre hamile kadınlarda daha az görülmektedir.

SORU: Covid-19 pozitif hamilelerde doğum şeklinde değişikliğe yol açar mı? 

CEVAP: Covid-19 enfeksiyonu doğum şeklini değiştirmez. Hamileler normal doğum ya da sezaryen ile doğum yapabilmektedir. Doğum şekline tıbbi gereklilik durumuna göre karar verilmektedir. Pozitif hamilelerde, epidural analjezi ile ağrısız doğum da yapılabilmektedir. Bu sayede ağrıya bağlı oluşan sık soluk alıp verme engellenerek; enfeksiyonun sağlık çalışanlarına bulaşma ihtimali de azalmaktadır.

SORU: Hamilelikte akciğer grafisi ve bilgisayarlı tomografi çekiliyor mi? Bebeğe zarar verir mi?

CEVAP: Akciğer bulgularını değerlendirmek için akciğer grafisi ve düşük dozlu bilgisayarlı tomografi çekilebilmektedir. Çekim esnasında anne adayının karın bölgesi kurşun plaklarla korunarak çekim gerçekleştirilmektedir.

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir