Diyabet riskini azaltmak kanser riskini de azaltabilir

8 bin 320 meme kanseri hastası dahil oldu

Yeni araştırmalara göre; kanser tanısı sonrası Tip 2 diyabet hastalarında uygulanan diyet kısıtlamaları, meme kanseri oluşumunu ve buna bağlı ölüm riskini azaltıyor. Beslenme şeklinde değişiklik yapanlarda meme kanserine bağlı ölüm riski de yüzde 20 düşüyor.

Prof. Dr. Serdar Turhal

Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, “Diyet değişikliği, tüm kanserlere bağlı ölüm riskini yüzde 31 oranında azaltıyor” dedi.

Turhal, “Bu çalışmada kanser hastalarına Tip 2 diyabet hastalarına uygulanan şeker kısıtlama diyetleri önerildi. Bu çalışma, Harvard Tıp Fakültesi tarafından denetlenmiştir. Çünkü Tip 2 diyabet, hem meme kanseri için bir risk faktörüdür, hem de meme kanseri sonrası Tip 2 diyabet gelişmesi ihtimali de yüksektir” dedi.

Hastaların beslenmeleri 2-4 yılda bir takip edildi

8 bin 320 meme kanseri hastasının değerlendirildiğini söyleyen Prof. Turhal; “Hastalar her 2-4 yılda bir, perhizlerinin nasıl olduğu ile ilgili anketleri doldurdu. Araştırmacılar da meme kanseri sonrası şeker yoksunu perhize dikkat eden kişilerle; etmeyenler arasında meme kanserinin seyri ve meme kanseri tanısı konulmayan bireylerde de meme kanserinin oluşumuyla ilgili bilgileri değerlendirdi.

Diyabetle uyumlu perhizde daha çok kepek, kahve, kuruyemiş, taze sebze-meyve tüketilmesi, doymuş yağların daha az alınması, kırmızı etin daha az yenmesi, diyet içeceklerin daha az içilmesi ve meyve sularının daha az içilmesi vardır.

Bu tip bir diyet, genel popülasyonda şeker hastalığı gelişimini yüzde 40 oranında azaltır. Bu çalışmada ise kanser üzerine etkisi araştırılmıştır. Şeker hastalığı riski en yüksek olan kişiler menopoz sonrası dönemde hormon tedavisi alanlar ve fiziksel olarak daha az aktif olanlar” ifadelerini kullandı.

Diyabet riskini azaltıcı diyetin etkisi

13 yıllık takipte, hastaların 2146 tanesi hayatını kaybetti. Bunların 948’inin ölümü meme kanserine bağlı olurken; diyabet riskini azaltıcı diyet uygulayanlarda meme kanserine bağlı ölüm riski yüzde 13 azaldı. Tüm ölüme bağlı sebeplerde ise yüzde 31 azalma sağlanmıştır. Meme kanseri tanısından sonra bu tür diyet değişikliği yapanlarda meme kanserine bağlı risk yüzde 20; tüm ölümlere bağlı risk ise yüzde 14 oranında azalmıştır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir