Dünyanın ilk ve tek Ekşi Maya Kütüphanesi ekmek israfına karşı!

16 Ekim Dünya Ekmek Günü

Puratos Türkiye, Dünya Ekmek Günü’nde ekşi mayalı ekmeğin faydalarına dikkat çekiyor. Dünya ekşi maya geleneğinin mirasçısı Puratos, hayata geçirdiği dünyanın ilk ve tek Ekşi Maya Kütüphanesi’nde 30 farklı ülkeden 145 ekşi maya yer alıyor.

World of Statistics’in araştırmasına göre Türkiye, Sırbistan ve Bulgaristan dünyada en fazla ekmek tüketen ülkeler. Türkiye’de kişi başına yıllık ekmek tüketimi 110 kiloya kadar ulaşıyor. Ancak bir o kadar ekmek de israf ediliyor.

4,9 milyon ekmek israf ediliyor

UNEP (Birleşmiş Milletler Çevre Programı) 2021 raporuna göre Türkiye’de, günlük 4,9 milyon ekmek israf ediliyor. Türkiye İstatistik Kurumu 2020 verilerine göre ise Türkiye’de, her yıl 1.5 milyarın üzerinde ekmek çöpe gidiyor.

Puratos, ekşi maya ile yapılan ekmeklerin raf ömrünün uzun olduğunu hatırlatıyor.  Ekşi mayanın ekmek israfını önlemekteki rolünün de altını çiziyor. Tarihi M.Ö. 3000 yıllarındaki antik Mısır uygarlığına kadar uzanan ekşi mayalı ekmeğin bugün yeniden eski değerini bulması için çaba gösteriyor.

Puratos, ekşi mayanın faydalarını şöyle sıralıyor:

  • Besleyici: Ek besleyici faydaları olan laktik bakteri ve maya karışımı ile fermente edilmektedir. Bu nedenle ekşi maya üretiminde kullanılan tahıldan daha besleyicidir.
  • Düşük glisemik indekse sahip: Normal ekmeğe göre daha düşük bir glisemik indekse sahiptir. Daha uzun süre tokluk hissi vererek öğün aralarında atıştırmayı önler.
  • Vitamin ve mineral kaynağı: Bu ekmekteki vitamin ve mineraller vücut tarafından daha kolay emilir. Ve vücut bunları daha iyi bir şekilde kullanabilir.
  • Mikrobiyota dostu: Ekşi mayadaki mikroorganizmalar, bağırsak florasını olumlu yönde etkiler. Böylece sindirimde bazı ek faydalar sağlar.

Puratos, geleneksel ekşi mayaların biyo çeşitliliğini korumak, gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak amacıyla 2013 yılında Belçika St. Vith’de dünyanın ilk ve tek Ekşi Maya Kütüphanesi’ni kurdu. Ekşi mayalar kütüphanedeki buzdolaplarında tutulup yapıldığı orijinal unla her iki ayda bir beslenerek devamlılığı sağlanıyor.


ETİKETLER


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir