Entübasyonun olası komplikasyonlarını önlemek mümkün

Entübasyonun olası komplikasyonlarını önlemek mümkün

COVID-19 salgınında hastaların tedavisinde son derece önemli bir uygulama olan entübasyon ve mekanik ventilasyon (solunum) desteği aslında solunum yetmezliğine yol açan başka birçok hastalıkta da kullanılıyor.

Prof. Dr. Sina Ercan

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sina Ercan, salgının ardından entübasyona bağlı nefes borusu darlıkları ve buna bağlı olarak nefes darlığının ortaya çıkabileceğine işaret etti.

Salgının konuşulmaya başladığı ilk günlerden bu yana toplumun çok da aşina olmadığı yeni tanımlamalar sıkça telaffuz edilir oldu. Bunlardan biri de ‘entübe etmek’ kavramı.

Entübe etmek, COVID-19 enfeksiyonu sonrası akciğerlerin çok sık etkilenmesi ve hastanın ventilatöre bağlanılmak zorunda kalınması olarak açıkladı.

Solunum yetmezliği olanlara uygulanıyor

Bu hastalar kendileri yeteri kadar güçlü nefes alıp veremedikleri için uyutularak nefes borularına entübasyon tüpü denilen plastik bir boru yerleştirilir. Hastanın ileri derecede ödemli akciğerlerine solunum desteği vermek amacıyla mekanik solunum cihazına bağlanması gerekir. Bu destek hastaların akciğerleri enfeksiyondan temizlenene kadar devam ettirilir. Ancak entübasyona bağlı nefes borusu darlıkları sorunlarıyla karşılaşılabilir.

Hastaların önemli bölümü gelişmiş tıbbi destek ve tedaviler sonucunda solunum cihazlarından ayırılacak ve iyileşerek taburcu olacaklar. Diğer taraftan tecrübelerimiz bize gösteriyor ki, bir bölümünde yoğun ve yüksek basınçlı mekanik ventilasyon tedavilerine bağlı olarak akciğer hasarları ve nefes borularında darlık gelişmesi ihtimali ortaya çıkacak.

Hangi önlemler alınmalı?

Hastaların hayatları kurtarılmaya çalışılırken, trakeostomilerin tecrübeli hekimlerce tekniğine uygun şekilde açılması ve hastaların anatomik yapılarına uygun kanüllerin seçilmesi, entübasyon tüpleri ve trakeostomi kanüllerinin balonlarının yüksek basınçla şişirilmemesi, ventilatör setlerinin ağırlığı ve gerginliği ile bağlı oldukları kanüllerin bir tarafa doğru aşırı şekilde çekilmesine müsaade edilmemesi gibi basit önlemler alınmalıdır.  Bu düşmanla mücadele ederken eskiden beri bilinen ve basit önlemlerle büyük oranda önlenebilecek sağlık problemlerini de akılda tutmamızda fayda var.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir