Evden çalışanlara boyun ve omurga sağlığı için öneriler

Bilgisayarınızın yüksekliğini göz hizasında ayarlayın

Koronavirüs salgını nedeniyle binlerce kişi evden çalışıyor. Evden çalışmak, bazı fiziksel problemler yaratabiliyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı, Kayropraktist Prof. Dr. Semih Akı, “Boyun ve omurga sağlığı açısından bilgisayar ekranının üst kenarı göz hizasında ya da biraz altında olacak şekilde düzenlenmeli. Telefon, kafa ve boyun arasına sıkıştırılmamalı, kulaklık kullanılmalı” önerisinde bulundu.

Evde çalışırken günlük olarak egzersiz yapılmasının omurga sağlığına katkı sağladığını belirten Akı, “Olabildiğince hareket edilmeli. Düzenli fiziksel aktivite yapan bireylerin tekrar eden boyu  ağrısı geliştirme riski daha azdır” dedi. Evde de tıpkı işyerinde olduğu gibi bir çalışma masası/alanının oluşturulmasının önemli olduğunu söyleyen Prof. Akı, şu tavsiyelerde bulundu:

  • Masa başı çalışanlar sık sık gerinmeli ve masa başında basit egzersizler yapmalı. Omuzlar yukarı doğru, kulak hizasına kadar yükseltildikten sonra düşürülebildiği kadar düşürülerek 5 kez tekrar edilmeli. Ayrıca kürek kemikleri birleştirilerek beş saniye durduktan sonra gevşeme egzersizi yapılmalı. Yan boyun kaslarını esnetmek için oturur pozisyonda sol elle koltuğun oturağına tutunarak gövde ve boyun zıt tarafa doğru eğilmeli ve bu hareket sağ elle de tekrar edilmeli.
  • Olabildiğince hareket edilmeli. Düzenli fiziksel aktivite yapan bireylerin tekrar eden boyun ağrısı geliştirme olasılığı daha düşüktür.
  • Çalışma masası ve koltuğu, ekran göz hizasına gelecek şekilde ayarlanmalı.
  • Yüzüstü yatılmamalı. Yüzüstü yatmak boyna fazladan yük bindirir. Boynunuzun doğal kıvrımını destekleyecek bir yastık seçilmeli.
  • Zihinsel stres oranı düşürülmeli. Boyun bölgesindeki gerilmeler kas zorlanmalarına neden olabilir.
  • Telefonda kafa ve omuz arasında sıkıştırılmamalı. Telefonda çok konuşuluyorsa kulaklık-mikrofon kullanılmalı.
  • Dişler sıkılmamaya gayret edilmeli. Diş sıkmak, boyun kaslarını gerebilir.

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir