Gaz geçirgen kontakt lensler yüzerken kullanılmamalı

Deniz ve havuzda lens kullanımına dikkat

Su, içerisinde sayısız mikrop barındırabiliyor. En ciddi olanlardan biri de kontakt lenslere yapışabilen, korneanın enfekte ve iltihaplanmasına neden olabilecek Acanthamoeba organizması. Acanthamoeba keratit olarak adlandırılan bu durum yeterince erken tedavi edilmezse görme kaybını gidermek için kornea nakli gerektirebilir. Bu tür olgularda kornea nakline rağmen başarı mümkün olmayabilir ve göz kaybedilebilir.

Anadolu Sağlık Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yusuf Avni Yılmaz, “Kontakt lenslerle yüzmek göz enfeksiyonlarına, tahrişe ve korneal ülser gibi potansiyel olarak göz ve görmeyi tehdit edici durumlara yol açabilir. Görme problemi çok olan ve lens takmak zorunda olanlar tek kullanımlık lensleri su geçirmeyen yüzme gözlüğüyle beraber kullanmalı” uyarısında bulundu.

Tek kullanımlık olanlar tercih edilebilir

Eğer görme problemi çok değilse, yani gözlük veya lens kullanmaksızın görme idare edilebilir durumdaysa tercihen lens kullanmadan havuz veya denize girilmeli. Ancak çok yüksek numara gözlük veya kontakt lens kullanan kişilerin görmesi çok düşük olacağından bu durumda lens kullanma zorunluluğu ortaya çıkar. Bu durumda da muhakkak tek kullanımlık lensler, su geçirmeyen yüzme gözlüğüyle beraber kullanılmalı. Yüzme sırasında gözlere su girerse, göz tahrişi ve enfeksiyon riskinizi azaltmak için kontakt lensler mümkün olan en kısa sürede çıkarılmalı.

Yüzme gözlüğü takmak, gözün su ile temasını keserek hem olası enfeksiyondan ve tahrişten korunmaya yardımcı olur hem de su altında daha net bir görüş sağlar. Sert, gaz geçirgen (GP) kontakt lenslerin yüzerken kullanılmaması gerekir çünkü gözlerden düşme olasılığı daha yüksektir.  Yumuşak kontakt lenslerin yüzerken gözünüzde kalma olasılığı daha yüksektir ama kimyasalları ve bakterileri emerek enfeksiyon riskini artırır. Ayrıca, yüzme havuzlarındaki tatlı su yumuşak lenslerin gözlere yapışmasına neden olarak önemli rahatsızlıkları beraberinde getirebilir.

Göze batma hissi varsa hemen çıkarılmalı

Yüzerken gözlere su girmesi, gözleri yağlayan doğal gözyaşlarını da yıkar ve kronik kuru gözlerde mevcut durumu kötüleştirebilir.  Tek kullanımlık lens dahi kullanılsa herhangi bir zamanda gözde batma ve yanma meydana gelirse ilk yapılacak iş lensi derhal çıkarmak olmalıdır. Eğer lens çıkarılmasına rağmen yanma batma devam ederse muhakkak bir göz doktoruna başvurulmalı.

Günlük tek kullanımlık lensler yüzüldükten hemen sonra atılmalı. Gözler nemlendirici damlalar veya kontakt lenslerle kullanım için onaylanmış yapay gözyaşları ile durulanmalı. Tek kullanımlık lensler aylık kullanılan lenslere göre daha yüksek bir maliyet getirse de mevcut riskler göz önüne alındığında, bu maliyet farkı göz ardı edilebilir.

Reçeteli yüzme gözlükleri seçenek olabilir

Yüzme sırasında yüzme gözlüğü kullanmak, hem suyun göz ile temasını önler hem de lensin gözden düşüp kaybolmasını engeller. Ayrıca başka bir seçenek de özel olarak tasarlanmış, kırma kusurunu düzelten, reçeteli yüzme gözlükleridir. Bu gözlükler normal günlük yaşamda kullandığınız gözlüklerin yüzme gözlüğü şeklinde tasarlanmış halidir. Dezavantajı, astigmatı genellikle düzeltmez. Avantajı ise UV filtresi ihtiva ettikleri için yüzerken olası güneşe maruz kalmadan dolayı gözleri güneşin zararlı etkilerinde korur. Bazı markalar hazır olarak kırıcılığı düzelten optik özellikli yüzme gözlükleri üretmektedirler. Bu gözlüklerde değişik numara seçenekleri sunulmaktadırlar” açıklamasında bulundu. Bir başka alternatifin de bütün bunlarla uğraşmak istemeyenler için uygun kornea yapısı olması durumunda lazer ile kırma kusurunun düzeltilmesi olduğunu belirten Op. Dr. Yılmaz, “Bu durumda normal yaşamda olduğu gibi deniz ve havuzda da iyi görmek için kırma kusurunu düzelten lens veya gözlüğe ihtiyaç duyulmayacaktır” dedi.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir