Gebelik sonrası deformasyonları nasıl düzeltilebilir?

Gebelik sonrası estetik cerrahi

Gebelik sonrası meydana gelen bedensel değişiklikler, özellikle göğüs ve karın bölgesini etkiliyor. Bu bölgelerdeki deformasyonlar, estetik cerrahi teknikler ile giderilebiliyor.

Medical Park Gebze Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Musa Kemal Keleş, bu teknikler ile ilgili bilgi verdi:

Emzirme sonrası göğüslerde hacim kaybı gelişebilmekte, bu durum sarkıklıklara yol açabilmektedir. Meme sarkıklıkları derecelerine göre birçok farklı teknik kullanılarak düzeltilebilmektedir. Kimi durumlarda sadece silikon implant kullanılarak hacim kazandırılması yeterlidir. Ancak çoğunlukla sarkıklığın düzeltilmesi (mastopeksi) gerekmektedir. İsteğe bağlı olarak hem hacim artışı hem de sarkıklık düzeltilmesini beraber yapmak da mümkündür.

Karın germe işlemi kilo verme yöntemi değildir

Doğum sonrası karın bölgesindeki cilt, her zaman istenildiği gibi eski görünümüne kavuşamayabilir. Bu durumda karın derisindeki fazlalıkların cerrahi olarak alınarak germe işlemi (abdominoplasti) yapılabilmektedir. Unutulmamalıdır ki, karın germe bir kilo verme yöntemi değil, vücut şekillendirme işlemidir. Karın germe operasyonunu yağ emme (liposuction) işlemi ile birlikte uygulanabilmektedir.

İşlemler genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon öncesinde plastik cerrahi muayenesinin ardından mutlaka anestezi muayenesi de yapılmaktadır. Anestezi doktoru tarafından gerek görüldüğünde kan tahlilleri, grafiler ve ek hastalıklara yönelik muayeneler de yapılmaktadır. Güncel teknikler ve yaklaşımlar sayesinde cerrahi işlem sonrası hastaların kısa zamanda sosyal hayatlarına dönmeleri mümkündür. Her türlü cerrahi işlemde olduğu gibi göğüs ve karın bölgesinde yapılacak estetik işlemler için de mutlaka profesyonel yardıma başvurulmalıdır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir