Giyilen sert tabanlı terlik ve sandaletler nasır sebebi

Sert tabanlı ve dar ayakkabılardan uzak durulmalı

Ayak sağlığı her mevsim önemli olmakla birlikte yaz aylarında daha çok görünür hale gelen ayakların bakımı önem kazanıyor. Çıplak ayaklarla giyilen sert tabanlı terlikler, sandaletler, topuklu ayakkabılar çatlama, kuruluk ve nasıra neden oluyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Kübra Esen Salman, “Ayrıca uzun süre sert tabanlı ayakkabılar giymeye bağlı deride oluşan kalınlaşmalar bir süre sonra ağrılı nasırlara yol açıyor. Bu nedenle dışarıdan geldiğimizde ayaklarımızı ılık suyun içerisinde bir süre dinlendirdikten sonra, kalınlaşmış olan bölgeleri topuk taşıyla törpüleyip dermatoloğunuzun önerdiği, ayağınızdaki kuruluğun şiddetine uygun bir kremle nemlendirmek ağrılı nasırların oluşmasını engellemekte faydalı olur” önerisinde bulundu.

Ayakkabı ve terlik seçimi önemli

Nasır, sürtünme ve çarpma gibi tekrarlayan travmalara bağlı olarak gelişen, bölgesel bir deri kalınlaşması. Özellikle sert tabanlı ya da tam oturmayan dar ayakkabılar giyildiğinde veya ayak kemikleri ile ilgili bir deformite varsa, kemik çıkıntıları üzerinde gelişir. Ayakkabı giyildiği zaman artan şiddetli ağrı şikayetleri gelişir. Nasır oluşmaması için çok sıkı, içinde ayakların rahat hareket edemediği, sert tabanlı, dar burunlu ayakkabılar giyilmemeli.

Eğer bir kemik deformitesi mevcutsa mutlaka bir ortopedi uzmanına muayene olunması gerekir. Nasırların tedavisinde kalınlaşmış bölgeyi yumuşatıcı ve soyucu kremler, dermatoloğunuzun kontrolünde yapılan küretaj denen nasır temizlenmesi ve gerekirse yapılabilecek soğuk sprey (kriyoterapi), koterizasyon gibi küçük cerrahi girişimler yapılabilir. Yüzeysel olan, merkez kısmı çok derinleşmemiş nasırlarda, kişinin evde kendisinin yapacağı topuk taşı, krem sürme gibi işlemlerle ve tabii ki dar ayakkabılardan sakınarak nasırı geçirmek de mümkündür.

Uzun süre kapalı ayakkabı giymeyin 

  • Ayakkabı ve terlik alırken mümkün olduğu kadar ayakların içinde rahat hareket edebildiği, yumuşak tabanlı olanlar tercih edilmeli.
  • Her gün aynı ayakkabıyı giymek yerine, en az 1 gün havalandırarak giyilmeli.
  • Kapalı ayakkabılar çorapsız giyilmemeli ve çok terleyen ayaklarda çorap gün içerisinde de değiştirilmeli.
  • İnce, pamuklu çoraplar tercih edilmeli.
  • Ayaklar eve geldikten sonra yıkayıp güzelce kurulandıktan sonra gerekli durumlarda uygun nemlendiricilerle nemlendirilmeli.
  • Kaşıntılı deri kalınlaşmaları ya da soyulmaları olduğunda, ağrılı nasır ya da siğil düşündüren lezyonların varlığında mutlaka dermatoloğa başvurulmalı.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir