Göz sağlığınız için tam kapanma sürecinde bu önerilere dikkat

Tam kapanma’da gözünüzü dört açın!

Hem çocukların hem de yetişkinlerin hiç olmadığı kadar bilgisayar karşısında saatler geçirmesine neden olan pandemi ve tam kapanma süreçlerinde göz hastalıklarının görülme oranını arttı.

Dr. Mürüvvet Ayten Tüzünalp

Acıbadem Altunizade Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mürüvvet Ayten Tüzünalp, “Hepimiz için zorlu geçen bu olağanüstü süreçte göz hastalıkları hayli yaygınlaştı. Tam kapanma döneminde de, yine saatlerce bilgisayar karşısında kalınacağı için gözlerimize her zamankinden fazla dikkat etmemiz şart. Aksi halde kalıcı göz hasarlarına yol açabilmektedir” diyor.

Göz kuruluğu ve kızarık göz

Ekrana bakarken dakikada 15-20 olan göz kırpma sayısı 5-6’ya düşüyor. Oysa korneamız gözyaşımızdan beslendiği için ekran kullanma sürelerinin bu kadar arttığı dönemde göz kuruluğu şikayetleri de hem erişkinlerde hem de çocuklarda yoğun bir şekilde artış gösteriyor. Göz kuruluğu ve kızarık, göz en büyük başvuru sebebi olarak dikkat çekiyor. Göz kuruluğu nedeniyle gözlere allerjen maddelerin yapışması ve temizlenememesine bağlı allerjik konjonktüvit bulgularında da artış var. Kaşınma ve göz kızarıklığı ile ortaya çıkan bu durum Covid bulguları ile de karışabildiği için zaman zaman hastalardan PCR testi istenmesi de gerekebiliyor.

Kistleşen arpacık

Artan göz kuruluğuna bağlı enfekte olan gözlerde göz kapağında arpacık şikayetleri arttı. Kistleşen arpacıklar cerrahi müdahale gerektiren hastalarda artışa neden oldu.

Astigmat ve miyop

Çocuklarda astigmat ve miyopta önemli artış yaşandı. Buna karşı 20 dakikada bir gözleri dinlendirme ve ekrana bakılan süreyi çok uzatmamaya dikkat etmek gerekiyor.

Göz kayması

Eskiden göz kayması olan ancak gözlükle bunu kontrol edebilen çocuklarda; online eğitim nedeniyle kaymada belirginleşme ve artış yaşandı. Bunların bir bölümü cerrahi müdahale gerektirmektedir. Bu çocukların ekran yerine ev oyunları ile zaman geçirmeleri onları cerrahi müdahaleden korumaya yardımcı olacaktır.

Birkaç önemli tavsiye

  • Ekrana bakarken gözlerinizi kırpmayı unutmayın. Dakikada en az 15 kez göz kırpmayı ihmal etmeyin.
  • Ekran karşısında 20 dakikada bir 5’er dakika gözlerinizi dinlendirin.
  • Hekime danışarak zorunlu durumlarda suni gözyaşı takviyesi kullanın.
  • Özellikle çocukların online eğitimleri sonlandıktan sonra en az 1,5 saat ekrana bakmamalarına özen gösterin.
  • Covid gözden de bulaşabildiği için kontakt lens yerine gözlük kullanın. Maske ile gözlük kullanımı zor olduğundan günlük atılabilir lens kullanımını tercih edin.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir