Her 10 kiloluk artışta uyku apnesi riski 2 kat artıyor

Obezite ve uyku apnesi birbirini tetikliyor

Son 40 yılda dünyada obezite görülme sıklığında dramatik bir artış gözleniyor. Buna bağlı olarak uyku apnesi vakaları da artıyor. 50 yaş civarında obez olmayan kişilerde uyku apnesi görülme sıklığı yüzde 1-4 arasında değişiyor. Bu oran, obezlerde yüzde 30’ların üzerine çıkıyor.

Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hakan Şilek, “Morbid obezlerde bu oran yüzde 50-98 gibi yüksek seviyelere kadar çıkabilir. Obezite ve uyku apnesi arasında birbirini tetikleyici kısır bir döngü bulunuyor” dedi.

Az ve kalitesiz uyku da obezite nedeni

Uyku süresinin kısa sürmesi veya kalitesiz uyku da obeziteye neden olabiliyor. Son 20 yılda, uyku sürelerinin değerlendirildiği bilimsel çalışmalarda, modern ve sanayileşmiş tolumların uyku sürelerinin ciddi şekilde düştüğü ortaya çıktı.

Yaşam tarzınızda değişiklikler yapın

  • Bireye özel beslenme programı için diyetisyeninizden destek alın.
  • Kafein tüketimini sınırlandırın.
  • Düzenli uyku saatleri için erken yatın, erken kalkın.
  • Sağlıklı beslenmenin yanında sporu hayat tarzına dönüştürün. Yoğun spor yapamıyorum diyenler için düzenli doğa yürüyüşleri de kesinlikle faydalı olacaktır. Böylelikle vücudunuzun ideal yağ ve kas oranına ulaşmasını sağlayın.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir