Kalp hastaları koronavirüs salgınından nasıl korunmalı?

Prof. Dr. Özlem Esen

Kalp-damar ve hipertansiyon hastaları risk altında

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen, kalp hastalarının koronavirüs salgınından korunmak için C vitamini ağırlıklı beslenmelerini tavsiye ediyor.

Dünyada ve ülkemizde koronovirüs (Covid-19) salgını nedeniyle bir dizi önlemler alınırken, sağlık otoriteleri de koronavirüs enfeksiyonu için yüksek risk gruplarını da tanımladı. Kalp- damar ve hipertansiyon rahatsızlıkları da bu gruplar içerisinde ilk sıralarda yer aldı. Dünyada koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlere bakıldığında da yarısının solunum yetmezliğinden yarısının ise kalp hasarı ve/veya dolaşım bozukluğu hayatını kaybettiği görülmektedir.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen, şunları anlattı: “Koronavirüste hastalığa daha açık konuma gelen 65 yaş üstü, yüksek tansiyon veya kalp damar hastalığı bulunan kişilerin genel hijyen kurallarına daha fazla dikkat etmesi gerekir. Özellikle toplu taşıma, halka açık restoran veya cami gibi ortamlardan kesinlikle kaçınmaları, alışveriş konusunda yakınlarından yardım almaları uygun olur. Kalp ve yüksek tansiyon hastalarının medyada sürekli konu ile ilgili haberleri dinlemeyip, toplumda oluşan endişe havasından uzak durmalıdır. Günlerini psikolojik olarak rahatlatıcı aktivitelerle geçirmeliler. Doktorların beslenme tavsiyelerine uyup C vitamininden zengin gıdalar tüketmelerinde fayda var.”

Raporlar hazirana kadar uzatıldı

Esen, hipertansiyon hastalarının kullandıkları ilaç tedavilerine aynen devam etmeleri gerektiğine, ACE inhibitörleri ve Anjiyotensin Reseptör blokerleri gruplarının enfeksiyon açısından risk oluşturduğu bilgisinin doğru olmadığına dikkat çekti: “Bu yönde Avrupa ve Amerika kalp cemiyetleri ilaç değişikliği yapılmaması yönünde tavsiye kararı yayınlamıştır. Ayrıca halihazırda biten ilaç raporlarının süresi haziran ayına kadar uzatılmıştır. Bu nedenle rapor temini için hastanelere başvuru gereği kalmamıştır. Kalp-damar ve yüksek tansiyon hastalarının özellikle acil olmayan sağlık sorunlarıyla ilgili doktorları ile telefon veya mesajla iletişim kurmaları uygun olur.”
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir