Kanser önlenebilen ve erken tanıyla tam iyileşme sağlanabilen bir hastalık

Kansere karşı alınacak 6 önlem hayat kurtarabilir

Kanser tüm dünyada yaşam kayıplarının ikinci en sık nedeni olarak gösterilmektedir. Dünya çapında olduğu gibi Türkiye’de de yıllık yeni kanser tanısı alan hasta sayısı giderek artmaktadır. 2020 kanser verilerine göre, ülkemizde en sık görülen beş kanser türü; akciğer, meme, kalın bağırsak, prostat tiroit kanseridir. Maalesef bu beş tür, tüm kanserlerin yüzde 50’sinden fazlasını oluşturmaktadır.

Doç. Dr. Şeyda Gündüz

Memorial Antalya Hastanesi Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Şeyda Gündüz; kanserden korunmak için alabileceğiniz tedbirleri anlattı.

Tüm kanserlerin yüzde 50’i çevresel faktörlere bağlıdır. Bu nedenle kanser önlenebilmektedir. Ve erken tanıyla tam şifa sağlanmaktadır. Sağlıklı yaşamak, sigarayı bırakmak, sağlıklı beslenmek, spor yapmak, alkol tüketimini azaltmak, Hepatit B aşısı ve HPV aşısı yaptırmak, güneşten korunmak, ideal kiloda kalmak en önemli tedbirlerdir.

Kanserden korunmak için alınacak başlıca tedbirler

  • Sigarayı bırakın: Sigara tek başına kansere bağlı yaşam kayıplarının yüzde 30’undan sorumludur. En sık görülen akciğer kanserinin yüzde 90’ı sigara ile ilişkilidir. Ayrıca mesane, ağız, yemek borusu, gırtlak kanseri ve diğer pek çok kanserin ana nedenidir.
  • Spor yapın: Fiziksel aktivite hem kanser riskini hem de tekrarlama ihtimalini azaltır.
  • Alkol tüketimini bırakın: Alkol başta karaciğer, baş-boyun, meme kanseri olmak üzere pek çok kanser için risk yaratır. Bu sebeple uzak durmalısınız.
  • Güneşten korunun: Güneş ışınları cilt kanseri için önemli bir etkendir. Bundan dolayı güneş kremi kullanımı ihmal edilmemelidir.
  • Sağlıklı kiloda kalın: Obezite başta meme ve pankreas kanseri olmak üzere pek çok kanserle ilişkilidir.
  • Aşılarınızı ihmal etmeyin: Karaciğer kanserine karşı hepatit B aşısı; rahim ağzı kanserine karşı HPV aşısı yaptırılmalıdır.

Erken tanı için tarama yöntemlerini ihmal etmeyin

Meme, rahim ağzı, prostat ve kalın bağırsak kanseri tarama testleri ile erken tanı mümkündür.  Kadınlar için 40 yaşından sonra mamografi, hem kadın hem erkekler için 45 yaşından sonra kolonoskopi ile kolon kanseri taraması ile erken tanıya ulaşılabilmektedir. Sigara kullananlarda risk grubuna göre düşük doz akciğer tomografisi ile akciğer kanseri erken dönemde saptanmaktadır. Bu nedenle kanser tanısı alınsa bile umutsuzluktan kaçınılmalı, pek çok tedavi seçeneği olduğu unutulmamalı.

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir