KOAH hastalarının maske kullanırken dikkat etmesi gerekenler 

Maskenin KOAH ataklarını azalttığı bazı çalışmalarda gösterildi

Solunum yolu hastalıkları bulunan kişilerin maske konusunda dikkat etmesi gerekenler var. Kendilerini koruma altına alırken, göstermeleri gereken hassasiyetler mutlaka göz önünde bulundurulmalı.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Gögüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç Dr. Cüneyt Saltürk; KOAH hastalarının dikkat etmeleri gereken konular hakkında bilgiler verdi:

KOAH, sigaraya bağlı veya organik tozlara bağlı olarak gelişen, ilerleyici müzmin bir bronşit tipidir. Daha çok tekrarlayan enfeksiyonlar akciğerlerde enfeksiyonuna yatkınlık ve ataklarla seyreden bir hastalık olup kontrol edilmesi, hayat kalitesinin yükseltilmesi, yakın takip ve tedavi ile mümkün olan bir hastalıktır.

KOAH hastaları da maske kullanması enfeksiyon açısından diğer hastalara göre biraz daha önemlidir. Çünkü KOAH ataklarında ve alevlenmelerinde enfeksiyon en sık hastane başvuru nedenidir. Maske kullanımında biraz daha titiz olmaları gerekiyor. Ancak kullanılış şekli itibari ile diğer KOAH olmayan kişilerden herhangi bir farklılıkları yoktur.

Maskelerini hangi sıklıkta değiştirmeliler?

Maskelerini değiştirme sıklığı kullanılan maskenin kalitesine göre değişmektedir. Her maske için farklı bir kullanım oranı vardır. Ancak KOAH hastaları daha sık maske değiştirmeli diye bir bilgi yoktur. Onlarda maskelerini kullandıkları maskeleri markalarının belirttiği zaman süresinde maskelerini değiştirebilirler.

Hastalar evde nelere dikkat etmeli? 

Eğer maske kullanıyorlar ise oksijenlerini maske kullandıkları için asla bırakmamaları gerekiyor. Oksijen tedavilerini sürekli almaları gerekiyorsa; maske takıyor diye tedavilerini ihmal etmemeliler. Eve gittikleri zaman sosyal mesafe kuralı uyarınca veya evde yalnız kaldıklarında maskelerini çıkarıp oksijen almayadevam edebilirler. Buhar makinelerinin özellikle bulaş açısından çok riskli olduğunu belirtmek gerekir. Bu nedenle maskelerinin hijyeni çok önemlidir. Belli aralıklarda kullandıkları buhar makinesi maskesini değiştirmeleri; başka hastalarla paylaşmamaları başka kişilerle paylaşmamaları çok önemlidir.

Maske atakları tetikler mi ?

KOAH hastalığı asli olarak bir alerjik hastalık değildir. O yüzden astım hastalarında gördüğümüz gibi alerjiye bağlı maskeye bağlı ya da dezenfektan kullanımına bağlı KOAH atakları çok fazlasıyla görülmemektedir. Ancak alerjik hastalıklarda maske kullanımının veya dezenfektan kullanımının alerjik yakınmaları arttırdığını biliyoruz. Çok nadir olmakla beraber alerjik yakınmalar çok fazla olmadığından maske atakları tetiklediğine dair bir bilgide yoktur.

Maskeliyken öksürme ve nefes darlığı hissettiklerinde ne yapmalılar?

Maskenin KOAH ataklarını azalttığı bazı çalışmalarda gösterilmiştir. Özellikle maske kullanımı enfeksiyon oranını düşürdüğünü ve daha az hastane başvurusuna neden olduğunu pandemi döneminde gördük.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir