Konjonktivit koronavirüsün belirtilerinden olabilir mi?

Koronavirüs gözlerden bulaşabilir

Özel Veni Vidi Göz Sağlığı Merkezi’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sultan Kaya Ünsal, “Hastaneye öksürük ve ateş bulgularıyla başvuran hastalarda kırmız göz şikayeti de varsa, akla koronavirüs gelmeli” dedi.

Ünsal, göz teması ve COVID-19 hakkında önemli uyarılarda bulundu:

Op. Dr. Sultan Kaya Ünsal

COVID-19, damlacık ve dokunma yoluyla bulaşıyor. Yüzeylerde uzun süre kalabiliyor, yani elimizle dokunduğumuz yerlerden virüsü alıp kendimize ve başkalarına bulaştırabiliriz. Bu nedenle ellerimizin temizliği ilk sırada geliyor. Yarım saatte bir, 20 saniye el yıkama çok önemli. Eğer yıkayamıyorsak alkol içeren dezenfektanlar kullanabiliriz.

Özellikle ağız, burun ve gözden bulaştığı için elimizle yüzümüze dokunmamalıyız. Kalabalık ortamlarda sosyal mesafemizi korumalıyız (1.5 metre). Ayrıca maske takmak ağız ve burnumuzu koruyabilir ama gözlerin açıkta kalması yine bir risk faktörüdür.

Günlük yaşamda kontak lens yerine gözlük kullanmak daha doğru bir karar olacaktır. Kontak lens yabancı cisim hissini artırır ve ovuşturma ihtiyacı nedeniyle elin göze dokunmasını kolaylaştırabilir. Yine göz makyajı yapmak aynı nedenlerden dolayı önerilmemektedir. Gözlük takmak göz önünde bir bariyer oluşmasını sağlar, özellikle sağlık çalışanlarının koruyucu gözlükler takması şarttır.

Konjonktivit (kırmızı göz) ilk semptom olarak ortaya çıkabilir, bu vakaları bildirilen çalışmalar vardır. Ayrıca Çin’de bin 99 hastanın incelendiği bir çalışmada 9 hastada konjonktivit tespit edilmiştir. Bu nedenle eğer gözünüzde kızarıklık, sulanma ve şişlik varsa dikkatli olmalısınız, bu koronavirüs için ilk belirti olabilir. Kırmızı göz ile başvuran hastalarda öksürük ve ateş bulguları da varsa koronavirüs akla gelmelidir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir