Koronavirüs izolasyonu bipolar atakları tetikleyebilir mi?

Koronavirüs günlerinde ataklara dikkat!

COVID-19 salgınının etkilerinin yoğun şekilde hissedildiği bugünlerde bipolar bozukluğu olanların da dikkat etmesi gerektiğini belirten uzmanlar, mevsimsel ataklar konusunda uyarıyor. Bu dönemde ilaç takibinin daha dikkatli yapılması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, bireyin uyku uyanıklık saatlerine dikkat edilmesini, sosyal medyadan uzak durulmasını, egzersiz yapılmasını ve günlerinin planlanması tavsiyesinde bulunuyor.

Dünya Bipolar Günü her yıl, kendisinin de bipolar olduğu kabul edilen ressam Vincent Van Gogh’un doğum günü olan 30 Mart’ta kutlanıyor.

Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver; mart, nisan, mayıs aylarının mani, hipomani ya da depresyon gibi duygu durum ataklarının sıklaştığı bir dönem olduğunu hatırlattı.

Ünsalver, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

Atakların artmasını beklediğimiz bu dönemde hayatımıza bir de virüs salgını girdi. Koronavirüs COVID-19 salgını ile birlikte ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi sıkı önlemler alınmaya başlandı. Bunun içinde de özellikle sosyal mesafe artışı, belli mekânlarda bulunamama, kalabalık yerlere girmeme, eğlence mekanlarının kapatılması bulunuyor.

Egzersiz önemli

Özellikle duygu durum bozukluğu hastalarının bu dönemde hareket etmeye, sosyalleşmeye, enerjilerini dışa vurmaya ihtiyaçları vardır. Biz hipomani ya da mani dönemlerinde hastalarımızı sadece ilaçla değil, aynı zamanda egzersiz yani fiziksel aktiviteyle de bu atak tablosunu kontrol altına alırız. Oysa şimdi bir izolasyon dönemi var. Hem mevsim değişimi hem artan stres ile birlikte manik atakların gelme ihtimali artabilir.

Bir de ortamda bulunan belirsizlik, kuşku, sürekli değişken bilgilerin akıyor olması, yetkili kişilerden gelen bilgilerle çelişen sosyal medyadaki değişken bilgiler, bipolar hastalarının kaygılarını artırarak manik ya da hipomanik ataklara kayışa sebep olabilir.

Uyku-uyanıklık saatlerine dikkat edilmeli

Bu bireylerin ilaç kullanımının takibini dikkatle ve düzenli yapması, uyku uyanıklık saatlerine özellikle dikkat etmeleri gerekiyor. Bu tip hastalıklarda uzun uyumak depresyon, az uyumak mani ya da hipomaniye kaymaya sebep olabilir. Bu virüs pandemisi sırasında evde olmak, hareketsiz kalmak, depresyonu ya da uykudaki kaymalar sebebi ile mani ya da hipermaniyi etkileyebilir. Bu nedenle ilaçları düzenli kullanmanın yanı sıra kendilerini ev içinde meşgul etmeleri, planlı düzenli olmaları da gerekiyor.

  • Sosyal medyada az vakit geçirin.
  • Bolca sevdiklerinizle telefon üzerinden ya da görüntülü konuşarak iletişimde kalın.
  • Sanki okula, işe bir eğitime gidiyormuş gibi gününüzü planlayın.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir